Novotel Istanbul Zeytinburnu, Nefais Restaurant ile bir keşif mutfağı sunuyor

Accor Grubu’nun 1967 senesinde Fransa’nın Lille şehrinde hayata geçirdiği Novotel, İstanbul’da ilk otelini 2007 yılında hayata geçiriyor. Her geçen gün daha da artan bir bilinirliğe sahip olan marka, servis standartlarını her zaman bir adım daha ileri taşımak için çalışıyor. Biz de yeni projeler üzerinde çalışan otelin 2021 yılının ilk çeyreğinde hayata geçireceği yeni markası Nefais’i dinlemek üzere Novotel Istanbul Zeytinburnu Executive Chef Muhittin Fidan ile bir araya geldik.

Bir Novotel markası olan ‘Nefais’ ilk adımını, Novotel Istanbul Zeytinburnu’nda atmaya hazırlanıyor. “Keşif Mutfağı” mottosu ile yola çıkacak olan Nefais’in eşsiz tatlarını oluşturmak için, Türkiye’nin 7 bölgesini gezdiklerini ifade eden Muhittin Fidan, “Binlerce yıllık geçmişe sahip lezzetlerimizi sofralarınıza taşıyabilmek için marifetli şeflerin ve yöre insanlarının orijinal reçetelerini araştırdık. Toprakla başlayan yemeğin yolculuğunu ateş ile buluşturmak için farklı pişirme yöntemleri kullandık. Yemek kültürümüzü yerel gelenek ve göreneklerle harmanladık” diyor.

“Türk mutfağını öne çıkarmak adına yurt dışında çalışmalar yaptım”

Baba mesleğini sürdürme kararı alan Muhittin Fidan, mesleki olarak deneyim kazanmak için Kanada’ya yerleşiyor. Yaklaşık 12 yıl boyunca  hem mesleki eğitimini, hem de kolej eğitimini tamamlayarak yeni mutfakları keşfediyor. “Canadian Culinary Federation (CCFCC) en genç üyesi olarak, ülkemizi birçok uluslararası yarışmada temsil ettim” diyen başarılı şef sözlerini şöyle sürdürüyor: “Şefliğini üstlendiğim Niagara Falls Tower Hotel’de, Türk mutfağını öne çıkarmak adına çalışmalar yaptım. Bunun dışında New York, Dubai, Karayip Adaları ve Kıbrıs gibi farklı destinasyonlarda tecrübeler edindikten sonra Türkiye ye döndüm. Gelen teklif üzerine katıldığım, Fox TV’de yayınlanan The Taste Türkiye yarışmasını birincilikle tamamladım. Şu an Novotel’de kariyerime devam ediyorum.”

“Nefais ile köklü mutfak kültürümüzü misafirlerimizle buluşturacağız”

Fidan, binlerce yıllık mutfak kültürü içerisinde gezindikçe yeni tatlara, duygulara ulaştıklarını ve Anadolu coğrafyasının eşsiz lezzetlerini Nefais konseptinin içerisinde buluşturduklarını ifade ederek, “Nefais, markasını oluştururken en önemli çıkış noktamız, otelimizi ziyaret eden yabancı misafirlerimize, ülkemizin geniş gastronomi ürünlerinden alternatifler sunarak, köklü mutfak kültürümüzle misafirlerimizi tanıştırmaktı. Bununla birlikte yerli misafirlerimize de, yeni tatları keşfetmelerini sağlayacak bir tecrübe sunacağız. Menümüzdeki her üründe en az bir ‘Coğrafi İşaretli’ ürün kullanacağız, yine sürekli yenilenen menülerimizle, doğru tarım ürünlerini, doğru takvimlerde kullanmak önceliklerimizden olacak. Aynı zamanda konseptimiz içerisinde bizim için çok önemli yeri olan sosyal sorumluluk projeleri de barındıracak” ifadelerini kullanıyor.

“Global bir marka olmanın sağladığı avantajları lokal zenginliklerimizle harmanlıyoruz”

Nefais markasının menüsünde sunduğu; Tarhana Beypazarı’nda, Kadayıf Dolması Erzurum’da, Tepsi Mantısı Kayseri’de ev hanımları tarafından özel olarak hazırlanıyor . Marka web sitesinde ‘Sizin Reçeteleriniz’ başlığı altında bir bölüm oluşturarak zamanla unutulmuş reçeteleri yeniden gün yüzüne çıkarmak ve mutfak kültürüne katkı sağlamak için de paylaşımlar yapmaya hazırlanıyor. “Farklılıkları yakalamak için sürekli güncel olmak zorundayız” diyen Muhittin Fidan son olarak, “Trendleri yakından takip ediyoruz. Global bir marka olmanın sağladığı avantajları, lokal zenginliklerimizle harmanlıyoruz. Öte yandan yenilikler ve projeler konusunda bizlere, sürekli destek sunan ve inisiyatif kullanma heyecanımızı hiç kaybettirmeyen bir grupta çalışıyoruz. Şu anda tüm enerjimizi Nefais için kullanıyoruz. Bu projemizi başarıya ulaştırdıktan sonra yeni projelerimize şekil vereceğiz” diyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın