Mevsiminde Ürünlerle İyi ve Kaliteli Yemeğin Durağı: Aman da Bravo

Psikoloji eğitiminin ardından Amerika’da aşçılık eğitimi alan şef İnanç Çelengil, kariyerine Mehmet Gürs’ün yanında başlıyor. 2007 senesinde ortağı Melis Korkud ile Prop Event’i kuran Çelengil, 2014’te Aman da Bravo’nun kapılarını açıyor. Michelin Rehberi’nin Bib Gourmand listesine giren Aman da Bravo’nun lezzetlerini ve Çelengil’in hedeflerini yeni sayımızda konuştuk.

Aman da Bravo’nun arkasındaki isim İnanç Çelengil, 21 yıldır sektörde aşçılık yapıyor ve bununla beraber son 16 senedir de şeflik ceketini üzerinde taşıyor. Mutfağa giriş hikayesini anlatan Çelengil, “Psikoloji eğitimim sonrasında Amerika’da aşçılık eğitimi aldım. Bu sayede sektöre alaylılardan daha hızlı bir giriş yaparak, soğuk mutfakta ‘line cook’ olarak Mehmet Gürs’ün yanında işe başladım” ifadelerini kullanıyor.

Ortağı Melis Korkud ile Prop Event isimli catering şirketini 2007’de kuran İnanç Hanım, 7 sene boyunca çok büyük firmaların, mağazaların, galerilerin ve evlerin catering’lerini yaptıklarını söylüyor. Aman da Bravo’nun açılışını anlatan şef Çelengil, “2014 yılında Reşitpaşa’daki catering mutfağını biraz derleyip toplayarak, masa-sandalye ekleyerek Aman da Bravo’yu açtık” diyor.

2019 ve 2020 yaz sezonunda Bodrum’da bulunan Boho Otel’in içinde servis verdiklerini anlatan İnanç Çelengil, 2021 yılında restoranı İstanbul, Bebeköy’e taşıdıklarını hem servis hem de catering yapmaya devam ettiklerini sözlerine ekliyor.

Süsleyip püslemeden, malzemenin özünü bozmadan

Șef Çelengil, “Aman da Bravo; mevsiminde malzemeyle lezzetli yemek ve içecek yapıp servis etmeyi amaçlayan bir yeme-içme mekânı” diyerek işletmeyi tanımlıyor. Bu minvalde dikkat ettikleri prensiplerini: “Süsleyip püslemeden, malzemenin özünü bozup yok etmeden, akla gelmeyen pişirme tekniklerini ve birleşimlerini uygulayarak tabaklamayı hedefliyoruz” diyerek açıklıyor.

Aman da Bravo menüsünde mevsimdeki sebzeleri kullanmaya özen gösterdiklerine değinen restoranın şefi İnanç Çelengil, bakliyatlara da mutlaka yer verdiğini belirtiyor. İzmirli olduğunu belirten İnanç Hanım, Ege mutfağından etkilendiğini de söylerken, mutfak ekibine değiniyor: “Mutfak ekibimiz çok kültürlü olduğu için, Antakya mutfağı da Güneydoğu mutfağı da son zamanlarda etkisini gösterip menüde yer buluyor. İtalyan mutfağını da seviyoruz, Yunan da. Yemeyi sevdiğimiz her şey eğilip bükülüp Aman da Bravo tadına gelip menüye girebiliyor.”

Karnabahar sihri

Şef İnanç Çelengil’e mekânın denenmesi gereken spesiyalini sorduğumuzda tek kelime söylüyor: Karnabahar. “Çok basit ama inanılmaz seviliyor. Bize haftada 2 kere gelip, annesinden gizli karnabahar yiyen müşterilerimiz var.’’diyerek karnabahara duyulan heyecanı anlatıyor Çelengil.

Aman da Bravo’nun tatlılarından ve içeceklerinden de bahseden İnanç Hanım, tatlı menülerinin değişken olmadığını söylüyor. “Kendi dondurmamızı yapıyoruz, o sebeple yumurta beyazlarını değerlendirmek için mutlaka menüde bir pavlova bulunduruyoruz” diyerek lezzetleri anlatıyor. Ayrıca tatlıyı mutlaka bir ekşi ya da acıyla dengelemeye çalıştıklarını söylerken, bir başka lezzetten de bahsediyor, “Chili reçelli baklava yufkasına sarılı dil peyniri.”

İçecek konusunda da doğal malzeme tercih ettiklerini söyleyen Çelengil, mevsim meyveleri ile kokteyller hazırladıklarını belirtiyor: “Dereotu, reyhan gibi aromatiklerle kendi cinimizi, votkamızı yapıyoruz. Şarap listemizde mutlaka küçük üreticiye yer veriyoruz.”

Aman da Bravo’nun gelecek planları ve Michelin

Çelengil, mekânın gelecek planlarını anlatırken “Biraz daha çeşitli sayıda ve kalitede üreticiye, tedarikçiye ulaşmayı hedefliyoruz. Çeşitlilik yaratım sürecine faydalı olacak diye düşünüyoruz” derken, yurt dışında bilinirliği arttırma konusunda da hedefleri olduğundan bahsediyor. Michelin Rehberi’nin Türkiye’ye gelmesiyle, Aman da Bravo ‘Bib Gourand’ listesinde kendisine yer buldu. İnanç Hanım, takdir edilmekten memnun olduklarını söylerken, Michelin ya da benzeri bir rehberde olmayı hiçbir zaman amaçladıklarını anlatıyor ve bu alana yönelik bir çapa sarf etmediklerini de aktarıyor: “Sadece iyi bildiğimiz işi en doğru şekilde yapmaya özen gösterdik ve bu şekilde sonuç aldık. Elimizden geldiğince doğru bildiğimizi yapmaya devam ediyoruz” diyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın