Gurmelerimizin Önerileriyle 2023 Yılının En Trend İtalyan Restoranlarını Listeliyoruz!

Hiçbir zaman popülaritesi düşmeyecek mutfaklardan biridir İtalyan mutfağı. Makarnasından pizzasına, risottosundan salatalarına bir nevi kendimizi gördüğümüz, damak tadımızla uyumlu bu mutfağın reçetelerini geleneksel ya da modern yaklaşımlarla misafirlerine sunan birçok restoran mevcut. FoodinLife ekibi olarak gurmelerimizle konuştuk ve onların ışığında 2023 yılının en trend İtalyan restoranlarını listeledik.

Arda Sayıner, Aylin Öney Tan, Gökmen Sözen, Müge Akgün, Sermet Severöz, Songül Hatısaru, Vedat Başaran, Zeynep Kakınç

Morini Istanbul

Morini Istanbul, New York esintili konsepti ile İtalyan mutfağını misafirleri ile buluşturuyor. Michelin yıldızlı şef Michael White’ın hazırladığı menüde klasik İtalyan lezzetlerinin bulunurken, ürünlerinin mevsiminde ve yerel olmasına özen gösteriliyor. Pizzaların ve makarnaların da bulunduğu menüde dönemine göre balıklar da kullanılıyor.

IL Cortile Ristorante

İstanbul’un tarih kokan semtlerinden birinde Galata’da adeta İtalya’yı yaşatan mekanlardan biri olan IL Cortile Ristorante, hem atmosferiyle hem de seçkin İtalyan lezzetleriyle misafirlerinin başını d.ndürüyor diyebiliriz. Salata, başlangıç, makarna, pizza, ana yemek ve tatlı olarak 6 kategoriden oluşan menü, mevsimsel ve taze ürünler kullanılarak hazırlanıyor.

Paper Moon

Akmerkez’de 1996 yılında açılan Paper Moon, İstanbul’un en başarılı İtalyan restoranlarından biri. Şef Giuseppe ‘Pino’ Pressani liderliğinde profesyonel kadrosuyla hizmet veren mekân, Akdeniz’in en lezzetli menülerini misafirlerine servis ediyor. Mevsimselliği, tazeliği ve yerel lezzetleri ile ön plana çıkan Paper Moon, İtalyan lezzetleri ile yanısıra kokteylleriyle de misafirlerine unutulmaz bir gastronomik deneyim sunuyor.

Da Mario

‘Şehrin İlk ve Gerçek İtalyanı’ sloganı ile 1993 yılında açılan Da Mario Restaurant, samimi atmosferiyle olduğu kadar mutfağıyla da misafirlerin beğenisini kazanıyor. Mekanda misafirleri odun fırınında pişen pizzalardan el yapımı makarnalara kadar geniş bir seçki sunuluyor.

Terrazza Italia

Eataly’nin yaklaşık 10 yıldır şefliğini yapan şef Claudio Chinali’nin son 2 senedir bulunduğu mutfaklardan biri Terrazza Italia. Geleneksel İtalyan lezzetlerinin olduğu mutfağın lezzetlerinde ayrıca Türkiye’deki yerel çeşitlilik de kullanılıyor.

Stefano by İsmet Saz

Şef İsmet Saz’ın imzası olan Stefano’da orijinal İtalyan yemeklerini orijinal reçetelerle denemek mümkün. İtalyan klasiklerden damaklarda iz bırakan tatlara kadar geniş bir menüsü olan mekân, günün her saatinde misafirlerini ağırlamaya müsait.

Da Vittorio

İtalyan mutfağının İstanbul’daki bir başka temsilcisi ise Beşiktaş’ta bulunan Mövenpick Hotel Istanbul Bosphorus’ta konumlanan Da Vittorio Ristorante. Zengin menüsü ve el yapımı lezzetleriyle beğeni toplayan Da Vittorio Ristorante’nin mutfağında İtalyan şef Vittorio Sindoni var.

Sosyal Medya'da Paylaşın