İtalyan ve Türk Mutfağının Yansımaları Terrazza Italia’da!

Eataly’nin 10 yıldır şefliğini yapan Claudio Chinali, son 2 senedir de Terrazza Italia’nın şefliğini üstleniyor. Tariflerin kusursuz ve özgün olabilmesi için çok sayıda tekrar yaparak ve yeni teknikler deneyerek çalışmalarını gerçekleştirdiğinden bahseden Chinali; mekanlarda sundukları menüden, İtalyan ve Türk mutfağının yansımalarını anlatıyor.

“Ailem her zaman yemeğe özel bir değer vermiştir” diyerek sözlerine başlıyor Terrazza Italia’nın Executive Şefi Claudio Chinali. Çocukluğundan beri mutfakta olmayı sevdiğini belirtiyor. Okul tatillerinde restoranlarda çalışarak bu işi profesyonelliğe dökmekte karar kılınca, ilk şeflik tecrübesini 2009’da Bolonya’da bir restoranda yaşıyor. Chinali, İstanbul serüveninin ise kariyerinin dönüm noktası olduğunu söylüyor.

Eataly ile beraber son 2 senedir Terrazza Italia’nın şefliğini yapan Chinali, konsepti şöyle anlatıyor: “Terrazza Italia menüsünde İtalyan geleneğinden gelen ve Türkiye’de yerelin çeşitliliğiyle birleşen tariflere yer veriyoruz. Fine-dining dokunuşlara sahip bir restoran ama İtalya’nın yöresel yemeklerini yeni tekniklerle harmanlayarak misafirlerimize sunuyoruz” diyerek konsepti açıklıyor.

Menünün önemli noktaları: en iyisi ve en kalitelisi

Menüyü oluştururken, en iyi ve en kaliteli yerel malzemeleri bulmaya çok dikkat eden şef Chinali, tariflerin hem kusursuz hem de özgün olması için çok sayıda tekrar yaparak ve yeni teknikler deneyerek çalıştığını söylüyor ve ekliyor: “Meselenin özünün mutfakta başrol değil, yorumcu olmayı becerebilmek olduğunu söyleyebilirim.” Misyonlarından bahseden Chinali, “İtalyan mutfağı hakkındaki kalıp düşünceleri bir nebze de olsa yıkmak ve geleneksel pizza ve domates soslu spagetti gibi yemeklerden çok daha çeşitli olduğunu tanıtmak” diyerek anlatıyor. Gelenekselliği ve modernliği bir araya getirerek misafirlerini otantik bir mutfak yolculuğuna çıkardıklarını söylüyor.

“Tabaklarımızda orijinal ve sade yemekler sunmaya önem veriyoruz. Aslında basit olmak çok zor bir şey, çünkü lezzetsiz basit bir tabak vasat olur. Bu yüzden de en zor yemek, basit yemektir” diye ekliyor. Misafirlerin genellikle ‘The Italian Way of Life’ı yaşamak istediklerine değinen Claudio Bey, “Biz İtalyanlar her şeyin en güzelini arıyoruz; güzel hayat standartları, güzel yemekler, güzel masalar… Yani keyifli bir hayat yaşamak. Bizler de restoranımıza gelen misafirlerimize aynı tadı vermek istiyoruz” diyor. Sonbahar-kış sezonunda mevsimsel ürünleri kullanacağından bahseden Chinali, misafirlerin çok fazla mantar, trüf, balkabağı, brokoli gibi ürünlerle karşılaşacaklarına değiniyor ve devamında, sezonsal balıkların olduğu geniş bir balık menüsü olacağını belirtiyor. 

İtalyan mutfağının ve Türk mutfağının dünya gastronomisindeki yeri

İtalyan mutfağının bu kadar popüler olmasının nedenlerinden birini, ürün çeşitliliğinin fazla ve verimli olmasına bağlıyor Claudia Bey, “Çünkü seyahat ederken yanımızda götürebileceğimiz birçok ürüne sahip geniş bir yelpazemiz var. Bu da bize güçlü gastronomi kimliğimizi iyi yerlerde konumlandırma fırsatı sağladı.”

Türk gastronomisinin son zamanda tüm dünyada popülerleştiğini belirten Chinali, Türk şeflerin bu konuda çok efor harcağını söylüyor ve şeflere tavsiye veriyor: “Seyahat ederken yanlarında Türk ürünlerini taşımalarından ve gittikleri yerlerde anlatmalarından, çekinmemeleri gerektiğiyle ilgili bir önerim olacak. Çünkü Türk mutfağı gerçekten çok lezzetli ve bundan herkesin haberinin olması gerekiyor.”

Gelecek projeler

Son olarak gelecek projelerine değinen şef, aralık ayında Eataly İstanbul’un 10’uncu yılını kutlayacakları müjdesini veriyor, “Yeni konseptlere sahip mağazalarımızla hizmet verebilmek adına büyümeyi planlıyoruz. Ayrıca Zorlu PSM’nin tüm yiyecek-içecek kısmını üstlendiğimiz bir projemiz olacak. Bu anlamda tüm PSM misafirlerine. Yüksek kalitede, farklı konseptle sunacağımız çok güzel bir projemiz var” diyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın