Mehmet Akdağ, 7 Mehmet Restoran’ın Sır Gibi Saklanan Tariflerini Tek Kitapta Topladı

Yöreye özgü ürünlerle hazırladıkları 650’nin üzerinde farklı yemek çeşidiyle damaklarda iz bırakan 7 Mehmet Restaurant, 1937 yılından bu yana, 85 yıl boyunca üç kuşaktır misafirlerine hizmet veriyor. Restoranın üçüncü nesil temsilcisi Mehmet Akdağ ise gastronomi eğitimini ve becerisini işletmenin markasını daha ileriye taşımak için kullanıyor. Akdağ, son çalışması olarak Sinan Hamamsarılar ile birlikte içinde hikâyeler, ürünler ve 7 Mehmet Restoran’ın yıllardır sır gibi saklanan tariflerini paylaştığı “7 Mehmet” kitabını piyasaya sürdü. Kitapta üç kuşak boyunca edinilen tecrübeler, hikâyeler, Antalya’nın imza ürün ve lezzetleri ve 7 Mehmet Restoran’ın imza yemeklerinin tarifleri sunuluyor.

Mehmet Akdağ – Sinan Hamamsarılar

1937’den beri, üç nesildir devam eden bir hikaye…
Ünlü Şef Mehmet Akdağ, üç yıla yakın süredir Sinan Hamamsarılar ile birlikte üzerinde çalıştığı, 7 Mehmet Restaurant’ın hikayelerini, mutfağında kullandığı yerel ürünlerini ve yemek meraklılarının rüyalarına giren, efsaneleşmiş tariflerini titizlikle yazıya döktüğü “7 Mehmet – Hikayeler, Ürünler ve Tarifler” kitabı, bugünden itibaren raflardaki yerini aldı. Merakla beklenen kitap şu sözlerle tanıtıldı:

“7 Mehmet… 1937 yılında kurulmuş; dede, baba ve şimdi torun, üç nesil, Antalya’nın hatta Türkiye’nin simge restoranlarından biri olmuş. Yaşar Kemal, restoranın anı defterine ‘Akdeniz lokantası… Akdeniz kadar büyük ve güzel’ yazmış. Aydın Boysan, ‘Bir restoran bir şehre, hatta bir ülkeye simge olabilir mi? Elbet olur’ satırlarıyla onurlandırmış. Kimi Sezen Pilavı, kimi efsanevi kabak tatlısı, kimi oğlak köftesi, kimi salataları, kimiyse tandır ya da bademli gridası için 7 Mehmet Restoran’ın yolunu tutmuş.

Peki bu restoran niye bu kadar özel? Hikâyesi ne? İsmi niye 7 Mehmet? Bir restoranın 100 yıla yakın süre efsanesini büyüterek, lezzetlerini çeşitlendirerek ayakta kalmasının sırları neler? Şimdilerde sıkça adı anılan ‘sürdürülebilirlik, atıksız mutfak, mevsimsellik, okul olmak’ gibi kavramlar, nasıl olmuş da yıllar yıllar önce bu restoranın genlerine işlemiş…

‘7 Mehmet – Hikâyeler, Ürünler ve Tarifler’, hem bu sorulara yanıt verecek, hem öğretecek hem de tarifleriyle sofralarınızı şenlendirecek.

Restoranın üçüncü kuşak temsilcisi Mehmet Akdağ anlattı, Sinan Hamamsarılar yazdı. Hikâyeler, ürünler ve 7 Mehmet Restoran’ın yıllardır sır gibi saklanan tarifleri… Hepsi elinizde tuttuğunuz bu kitapta… Öğretici, lezzetli, ilham verici…”

Sosyal Medya'da Paylaşın