Maldivler’de sürdürülebilir bir restoran

One&Only Reethi Rah isimli resortun içinde bulunan Botanica, Matthew Kenney tarafıdan açıldı. Sürdürülebilir tarıma önem veren Kenney, bu felsefesini restoranına da taşıyor. Kenney, yemeklerin Maldivler’in doğal sadeliğinden yola çıkarak hafif, elegant ve yaratıcı olduğunu söylüyor.

Şef, Botanica’nın yerel malzemelerden yararlandığını, bazı tabaklarda Hint mutfağından dokunuşlar varken, bazılarında ise, İtalyan mutfağından esintiler olduğunu belirtiyor. Ayrıca, bitki bazlı bir iş yeri olduklarına vurgu yapan Kenney, bitkilerin de her parçasını kullanarak minimum atık ürettiklerini ekliyor. Menünün en göze çarpan özelliklerinden biri ise, mevsimine göre değişen içeriği. Mevsim sebzelerini kullanmaya özen gösteren Kenney, bunun ziyaretçilerine otantik bir deneyim yaşattığını söylüyor. Şef, aynı zamanda uluslararası deneyiminin, yabancı konuklarının hoşuna gidecek tabaklar yaratmada yararlı olduğunu ekliyor.

Matthew Kenney, bitki bazlı bir mutfak yaratmanın püf noktalarını öğreten Food Future Institute’un kurucusu olarak bu alanın öncülerinden biri olma özelliğini taşıyor. Şu an dersler internet üzerinden verilse bile, yakın zamanda Venice, California ve Brooklyn’de yüz yüze derslerin verilmesi planlanıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın