Limmo Yönetim Kurulu Başkanı Boğaçhan Göksu: “Yaklaşık 30 ülkeye Limmo ihracatı gerçekleştiriyoruz”

Limmo markasının hikâyesi 2009 yılında küçücük bir üretim odasında elde limonata yaparak başlıyor. İlk olarak kendi markası olan Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi için üretip misafirlerine sunan marka, şube sayılarının artmasıyla beraber makineleştirme konusunda çalışmalara başlıyor. İlk zamanlar elde 3-5 litre limonata üretiyorken şu anda 8 ton limonata üretim kapasitesine sahip Limmo’yu Yönetim Kurulu Başkanı Boğaçhan Göksu’dan dinledik. 

Boğaçhan Göksu, özel ilgi alanı olan “çikolata” ve “kahve” ürünleri konusunda yaptığı çalışmalar neticesinde, 2011 yılında “Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi” markasının ilk şubesini Antalya’da hayata geçiriyor. Franchising iş modelini geliştirerek markalaşma ve kurumsallaşma alanında önemli bir başarıya imza atan Göksu, 2019 yılına gelindiğinde markasını 194 şubeye ulaşan dev bir kahve zincirine dönüştürüyor. 2017 yılı başından itibaren ihracat çalışmalarına başlayan Göksu Global, 2019 yılına gelindiğinde Körfez Ülkelerine, Avrupa Ülkelerine, ve Orta Asya ülkelerine kahve çeşitleri ve limonata ihraç etmekte olup Ürdün ile ihracat görüşmelerini hızla sürdürüyor.

“Yerli ve milli olan ürünümüzü dünya genelinde bir marka yapmak için çalışıyoruz” 

“Limmo Limonata şu anda yurtiçinde Türkiye’nin en büyük zincir marketlerinin başında gelen Migros ve Macrocenter mağazalarında satışa sunuluyor” diyen Boğaçhan Göksu, “Ayrıca yerel market zincirleri, gurme ve organik ürün satış noktalarında, birçok büyük zincir otellerde ve başta kendi markamız olan Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi şubeleri olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası zincir kafelerde satışa sunuyoruz. Ayrıca sanal pazar yerleri ve www.dayheyday.com kendi e-ticaret sitemizde satışını gerçekleştiriyoruz. Bizim en çok üzerinde durduğumuz konu ihracat. Ülkemize hizmet etmek ve tamamen yerli ve milli olan ürünümüzü dünya genelinde bir marka yapmak için ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Başta Körfez Ülkeleri (Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman) olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İsviçre, İngiltere, Sırbistan, Macaristan, Karadağ, Makedonya, Slovenya, Kazakistan, Moldova, Ukrayna, Irak, vs. 20’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. İhracat pazarımızı geliştirmek için gerek yurt içinde gerekse de yurtdışında gerçekleştirilen uluslararası fuarlara, iş seyahatlerine katılıyoruz. Her geçen gün ihracat pazarımız daha da genişliyor” diyor.

“Limmo için mevsiminde dalından topladığımız taze limonları kullanıyoruz” 

Limmo Limonata’yı donuk olarak ve 360 gr’lık ambalajlarda ürettiklerini, her bir paket Limmo’da 1 lt su kullanıldığını ifade eden Göksu, “1 sürahi içerisine 1 lt su koyup 1 paket Limmo Limonata’yı erimesini beklemeden suyun içerisine boşaltıyoruz. Yaklaşık 1 dakika karıştırdıktan sonra buz gibi limonatanız hazır oluyor. Suyun soğuk ya da ılık olmasının herhangi bir önemi yok çünkü geliştirdiğimiz inovasyon sayesinde, donuk olarak suyun içerisine koyduğunuz Limmo Limonata eridiğinde anında buz gibi limonata yapmış oluyorsunuz. Öte yandan Limmo Limonata’yı piyasada bilinen limonataların aksine sadece doğal limon ve pancar şekeri ile üretiyoruz. Limmo için mevsiminde dalından topladığımız, başta Mersin olmak üzere ülkemizin Akdeniz sahil kıyılarında kendine has tadı ve aroması olan taze limonları kullanıyoruz. Limmo içerisinde kullandığımız şekeri de yine ülkemizde özellikle İç Anadolu’da yetişen doğal pancar şekerini kullanıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Limmo’ya üst üste ödül Limmo Limonata içerisinde herhangi bir katkı, koruyucu, renklendirici, vs. içermediğinden dolayı, günümüz teknolojisinde en iyi gıda muhafaza yöntemi olan donuk teknolojisini kullanıyor, üretim prosesinde ürünü paketledikten sonra -40 derecede şoklayıp daha sonra -18 derecede depoluyor ve son tüketiciye ulaşana kadar soğuk zincir kırılmadan özel sevkiyat araçları ile sevk edilip donuk reyonlarda satışını yapıyor. Limmo Limonata’nın 4 yıldır üst üste Brüksel- Belçika’da bulunan ITQI (Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü)’de yaklaşık 200 tane Michelin Yıldızlı şeflerin ve sömeliyelerin değerlendirmeleriyle en yüksek puanı alarak 3 yıldız ile Üstün Lezzet Kalitesi Ödülü’nü aldığını belirten başarılı isim, “Geçtiğimiz yıl da 3 yıldız alarak, sürdürülebilir kalite göstergesi olarak ‘Crsytal Award’ ödülüne layık görüldü. Ayrıca üretim yöntemi, ambalaj yapısı ve gramajı ile, TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) tarafından İmprove Academy3 ile ortaklaşa yürüttüğü İnovasyon Yarışması olan İnovalig’de İnovasyon Sonuçları Kategorisinde 3. olarak Türkiye İnovasyon Haftasında ödül aldık” açıklamalarında bulunuyor.

“Amacımız Limmo’dan bir dünya markası yaratmak” 

Limmo konusundaki hedeflerinin dünya genelinde limonata denildiğinde akla Limmo, Limmo denildiği zaman da insanların aklına limonata gelecek şekilde bir marka yaratmak olduğunu söyleyen Boğaçhan Göksu son olarak, “Çalışmalarımızı, planlarımızı, projeksiyonlarımızı hep bu hedef doğrultusunda planlıyoruz” diyor. 

Sosyal Medya'da Paylaşın