Kolombiyalı şef Charlie Otero Gastronometro ev sahipliğinde Türkiye’de!

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu ortaklığında yürütülen Sosyoekonomik Güçlendirme ve Sürdürülebilirlik Programı (SES) Kolombiyalı şef Charlie Otero’yu program katılımcılarıyla buluşturuyor. İnsani yardım ve sosyal gastronomi alanındaki çalışmalarıyla ünlü Kolombiyalı şef Charlie Otero 9 -19 Mayıs tarihleri arasında tarihleri arasında İstanbul, İzmir, Ankara ve Hatay’ı kapsayacak atölyeler dizisi düzenleyecek.

Teorik mesleki ve uygulamalı eğitimi odağına alan ve katılımcıların hayata tutunmasına destek olmak için kurgulanan SES Programı, 15 ilde 5 alanda yürütülüyor.

Kapsamlı turun ilk adımı İstanbul Gastronometro’da düzenlenen açılış etkinliğinde atıldı. Programa çok sayıda SES programı katılımcısı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temsilcileri, ünlü şef Aylin Yazıcıoğlu, Gastronometro Head Şef Murat Özipek ve WFP Türkiye yetkilileri katıldı. Etkinlikte Charlie Otero’nun yanı sıra şefler de demo etkinliği gerçekleştirdi.

Açılış etkinliğinde söz alan Kolombiyalı şef “Mutfak evrensel bir dil sunuyor. Bunun yanı sıra mutfağın iyileştirici bir gücü olduğuna inanıyorum. Geçtiğimiz yıl kanser hastalığına yakalandığımı öğrendikten sonra sadece kendi hayatımı değil, diğer insanların da hayatını değiştirmeye kendimi adadım. Dünyadaki her uğraş aynı zamanda bir dayanışma aracı. Türkiye’de Kolombiya’nın kültürel zenginliği ve tarihsel zenginliğini sizlere sunacağım. Türkiye ile Kolombiya kültürü arasında benzerlikler var. Mesela ikisi de sevgi ve şefkate dayanıyor. WFP’nin Türkiye’de gerçekleştirdiği geçim kaynakları programın bir parçası olarak, bu evrensele dile katkıda bulunmaktan çok mutluyum” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın