Japon mutfağı gelenekseli suşinin en iyi adresleri

Suşi, Japon mutfağının geleneksel lezzetlerinden. Ülkemizde de en çok tercih edilen Uzak Doğu yiyeceklerinden biri olan suşi, farklı kombinasyon ve formlarıyla iştah açan bir görüntü sergiliyor. Öte yandan suşi; çeşitliliğine, soslarının farklılığına ve yeme stiline bakıldığında başlı başına bir kültür olarak karşımıza çıkıyor. Bir Uzak Doğu lezzeti olarak Türkiye’de de kendine yer bulan suşinin izini sürdük. En iyi suşi restoranlarını gurmelerimize sorduk. İşte suşinin en iyi adresleri…

İnari Omakase

Japon mutfağının eşsiz kültürünü İstanbul’a taşıyan Inari Omakase, Uzak Doğu’nun eşsiz lezzetlerinin yanı sıra Japon mutfağından füzyon lezzetler de sunuyor. Yurt dışından ithal edilen donuk balıkları kullanmayı tercih etmeyen mekân, yerel ve taze balığa odaklanıyor. Sosları ise özel olarak hazırlayan İnari Omakase; dragon, California, spicy tuna, yasai, crunch shake ve ebiten maki gibi çeşitleriyle gelenlere geniş bir suşi yelpazesi sunuyor. İnari ufak dokunuşlarla yeniden yaratılmış lezzetler de ortaya çıkarıyor.

İsokyo

İsokyo; şık ve özenle tasarlanan dekorasyonu, Asya mutfağının ruhuna uygun sunum detayları, özenle oluşturulan menüsü ile eşsiz anların yaratıcısı oluyor. Restoran, lezzetlerini uzak ve yakın Doğu’nun çizgisindeki tüm ülke mutfaklarına özgün bir dokuyla sunuyor. Zorlu Center içerisindeki Raffles İstanbul’da İsokyo, yeme-içme dünyasına yenilik getiriyor. Tüm bunların başında ise; Asya’nın geleneksel dim sum çeşitleri, lezzet ve görsellikte gelenekselin dışına çıkan sushi seçenekleri de iştah açıcı lezzetlerinde başında geliyor. Kişniş, lemongrass, soya, zencefil, chili, kurutulmuş deniz yosunu gibi detaylar ise İsokyo mutfağının vazgeçilmezlerinden birkaçı.

Sunset

1994 senesinde Ulus Parkı’nda açılan Sunset Grill & Bar, İstanbul’un lider “Fine Dining” restoranlarından biri. Avrupa ve Asya’yı birleştiren İstanbul Boğazı’nın muhteşem manzarasına sahip olan restoran, aynı zamanda misafirlerine Japon mutfağına ait lezzetler de sunuyor. Sunset Grill & Bar, Japon restoranı olmamasına rağmen suşileri ile oldukça iddialı. Mekân muhteşem manzarası eşliğinde gelenlere suşi barında 100’e yakın çeşit sunuyor.

İoki

İoki, Haziran 2011’den beri İstinye’de, 2012’de Kandilli şubesinde, 2015 Mayıs ayından beri de Ulus’ta misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Mekân ayrıca sushi dünyasında kendine ait tarifleri ve özel soslarıyla ünlü. İOKİ’nin mutfağı, Türk ve Peru’ya özgü tatları ve teknikleri geleneksel Japon mutfağı içerisinde harmanlayan şeflerden oluşuyor. Misafirleri, özellikle damak zevklerini şımartmak adına İOKİ’nin farklı olarak hazırlanan ve marine edilen günlük taze balıkları ile yapılan sushi’leri her zaman favorileri arasında.

Sushi Manga

Ünlü Japon şef Hiroki Takemura tarafından geçtiğimiz Şubat ayında Göktürk’te açılan Sushi Manga, Japon kültürünün yalınlığını yansıtan zarif bir lokanta ile hizmet vermeye devam ediyor. Başarılı şef Takemura’nın sevdiği ve iyi yaptığı Japon mutfağının lezzetlerini menüsüne taşıdığı Sushi Manga’da suşi çeşitleri adından sıkça söz ettiriyor.

Zuma

Londra merkezli ödüllü Japon restoranı Zuma’nın Türkiye’de üç şubesi bulunuyor. İstinye Park AVM dışında Datça ve Bodrum’da yer alan restoran, alanında Türkiye’nin en iyilerinden. İstinye’deki şubesiyle suşi severlerin uğrak noktalarından biri haline gelen Zuma, turistlerin de sıklıkla tercih ettiği mekânlar arasında. Restoran otantikliği ile tanınan ama geleneksel olmayan modern Japon mutfağının enfes lezzetlerinden suşiyi harika bir sunumla misafirlerine takdim ediyor.

Maromi

Cam duayeni Robert DuGrenier’in dahiyane cam gömme tasarımıyla şekillenen Maromi, Japon lezzetlerini denemek isteyen konuklara Divan İstanbul’da ev sahipliği yapıyor. Geleneksel Japon öğeleri ve birbirinden eşsiz suşileri ile farklılaşan Maromi’de, öğle servisinde Lunch Box seçenekleri de sunulmakta. Maki suşi, nigiri suşi ve gunkan suşi çeşitleri ile sevenlerin uğrak mekânı oluyor. Bunun yanında tempura udon, sake teriyaki, kızarmış pilav gibi ustaca hazırlanan lezzetler ise en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Japon mutfağının klasik tatlarını içeren geniş bir menüye sahip olan Maromi’deki tüm lezzetler, Şef Kenji Küme’nin modern yorumunu yansıtıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın