İstanbul’da İtalyan mutfağını ve kültürünü sevdiren adres: Nello’s

Nello’s 2018 yılının yazında sektöre merhaba diyor. Napolili bir ustanın ve Türk eşinin ellerinde hayat bulan mekânın konseptini tahmin etmek hiç de zor olmuyor. “Nello’s’un Napoli’de yediğimiz yemekleri ve kültürümüzü yansıtan bir yer olmasını istedik” diyen Kurucu Ortak Nello Croce, bir anlamda hayalini Bağdat Caddesi’nde hayata geçirmiş oluyor.

İstanbul’daki tüm İtalyanların adeta buluşma noktası haline gelen Nello’s, lezzetleri, sıcak ortamı ve ev hissiyatıyla farklılığı yakalıyor. “Her şeyi kendimiz hazırlıyoruz” diyen Nello Croce, “Annelerimizin hatta anneannelerimizin tariflerini kullanıyoruz. Antipasti, salata, pizza, makarna seçeneklerimiz dışında bir de çok küçük bir ana yemek menümüz var. Tatlıda ise sadece tiramisu servis ediyoruz. Aynı zamanda özel seçki şaraplar ile İtalya’dan ithal ettiğimiz kahvelerimizi misafirlerimiz ile buluşturuyoruz” ifadelerini kullanıyor.

“Türk kültürünü ve yemeklerini çok sevdim”

Croce, yemek pişirmenin ritüel olduğu, sofralarını geleneksel İtalyan lezzetleri eşliğinde bol kahkahalı sohbetlerle geçiren tipik bir Napoli ailesinden geliyor. İtalya’da geleneksel tatları yaşatmaya çalışan şeflerle çalışan başarılı isim sonrasında İngiltere’ye gidiyor ve 8 yıl Antonio Carluccio ile birlikte çalışıyor. “İngiltere’nin hayatıma kattıkları arasında sevgili eşim Gülşah da var” diyen başarılı şef sözlerini şöyle sürdürüyor: “Gülşah, Londra’da master yaparken benim çalıştığım restoranda işe başladı, bir anlamda o bana kariyerimin bir hediyesi… Onu tanıdıkça Türk kültürünü ve yemeklerini öğrendim ve çok sevdim. 2014’te ise Türkiye’ye taşınma kararı aldık. Eşimle birlikte hep kendi restoranımızı açma hayalleri kuruyorduk ve hayalimiz gerçek oldu.”

“Ricotta Peynirli Manfredi Makarna Nello’s severlerin gözdelerinden”

Nello’s malzemelerin tazeliğine önem verdiği için ürünleri mevsim lezzetlerine göre seçiyor. Ve menüyü mevsime bağlı olarak değiştiriyor. Yeni sezonda Pazartesi günlerini Gnocchi günü olarak belirlediklerini söyleyen Nello Croce, mevsimin taze sebzesi ne ise, o gün onu kullanarak spesiyal Gnocchi günü yapıyor. Tazeliği korumak için sınırlı sayıda porsiyon hazırladıklarının da altını çizerek, “Benim kişisel favorim de Gnocchi. Yeni menüde bulunan Ricotta Peynirli Manfredi Makarna da Nello’s severlerin gözdelerinden biri. Bu lezzet, Napoli’de eskiden beri yapılan bir makarna ve geleneksel bir tarifi var. 26 Aralık Santo Stefano gününde tüm evlerde bu makarna yapılır ve servis edilir” açıklamalarında bulunuyor.

“Sosisimizi, pizza hamurumuzu ve sosumuzu kendimiz hazırlıyoruz”

Nello’s’u diğer restoranlardan ayıran ise; bir aile restoranı olması ve lezzetlerin tamamen ev yemeği hissiyatı ile yapılması. Nello’s’un en önemli diğer bir özelliğinin de misafirlerine sıcak bir ortam sunması olduğunu söyleyen Croce, “Çoğu restoran sahipleri kendi yemek tariflerini hazırlayamıyor ve misafirleriyle kendileri iletişim kuramıyor. Ben ve eşim, komşularımızla ve misafirlerimizle böyle bir ilişki kurabildiğimiz için çok şanslıyız. Ayrıca Nello’s’ta en önemli farklılıklardan biri de ev yapımı tariflere sahip olmamız. Burada her şey sıfırdan ve taze olarak yapılır. Örneğin sosisimizi, pizza hamurumuzu, pizza sosumuzu her gün kendimiz hazırlıyoruz” diyor.

Bir Delicatessen ve Patisserie mağazası açmayı çok istediğini dile getiren Nello Croce son olarak, “İtalya’da neredeyse her mahallede çok güzel ev tarzı Delicatessen dükkanları ile hemen yan sokaklarında Patisserie’ler bulunuyor ve ben böyle mağazaların arasında büyüdüm. Bu hayali Türkiye’de gerçekleştirmeyi çok istiyorum” diyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın