İspanyol Şef Dabiz Muñoz, İki Yıl Üst Üste Dünyanın En İyi Şefi Seçildi

Dabiz Muñoz, Madrid’de düzenlenen ‘En İyi Şef Ödülleri 2022’de art arda ikinci kez dünyanın en iyi şefi seçildi. Son dünya şampiyonu Dabiz Muñoz, 20 Eylül Salı günü bir kez daha dünyanın en iyi şefi ödülüne layık görüldü. Ödülünü ise bu yıl Madrid’de düzenlenen Best Chef Awards 2022’de aldı.

Dünyanın dört bir yanından yüzlerce şef, Madrid Kent Konseyi’nin genel merkezi olan Palacio de Cibeles’in Kristal Galerisi’nde toplandı. Dabiz Muñoz, bir kez daha dünyanın en iyi şefi olarak kabul gördü.

Bu unvanla Madridli şef, DiverXO restoranda yaptığı çalışmalarla bir önceki yıl elde ettiği başarısını tekrarlamış oldu. Bu birinciliğe ek olarak Muñoz, bu yıl “Madrid’deki en iyi restoran” ve “diğer profesyoneller tarafından oylanan en iyi şef” olmak üzere iki ödül daha aldı.

Muñoz, tüm şefler, eleştirmenler, lokantacılar ve diğer yemek severler karşısında sevincini dile getirdi. “Teşekkürler, seçmenler ve meslektaşlar. Bu bir onur ve inanılmaz bir duygu” dedi. XO dünyasının üç yıldızlı şefi, eşi Cristina Pedroche’a ve sahneye çıkardığı tüm ekibine de destekleri için teşekkür etti.

En İyi Şef Ödülleri listesinde Muñoz’u ikinci sırada Danimarkalı şef Rene Redzepi; üçüncü sırada İspanyol Joan Roca (El Celler de Can Roca), dördüncü sırada İtalyan Massimo Bottura ve beşinci sırada Andoni Luis Aduriz (Mugaritz) izledi.

Listede beş İngiliz şef de yer aldı: Clare Smyth (35.), Heston Blumenthal (40.), Tristin Farmer (71.), Gareth Ward (77.) ve Jeremy Chan (91.).

Ulusal bölgenin her yerinden 18 restorana ait şefler, Dani Garcia ve Javier ve Sergio Torres kardeşler de dahil olmak üzere 100 aday listeye girdi.

Dünyanın en iyi şefi ödülüne ek olarak, The Best Chef Awards, çok çeşitli kategorilerde birçok şefin çalışmalarını mercek altına aldı. En büyük sanatsal yeteneğe sahip şeflere verilen “En İyi Şef Yemek Sanatı” ödülü, bu yıl Japon şef Natsuko Shoji’ye gitti.

Mesleklerinde öne çıkan genç şeflere verilen “En İyi Yükselen Yıldız Şef” ödülü Kanadalı-İtalyan Jessica Rosval’a takdim edilirken, dünyanın en iyi pizza şefini tanıyan kategori olan “En İyi Pizza” ödülünü de Grani pizzacısındaki Pepe’den Franco Pepe, iki yıl üst üste kazandı. İspanyol şef Andoni Luis Aduriz ise 20minutos.es tarafından bildirildiği üzere “En İyi Bilim Şefi” ödülüne layık görüldü.

Sosyal Medya'da Paylaşın