İşletmeler salgın psikolojisinden çıkıyor

Türkiye’de geleneksel esnafın nabzını tutan REM Esnaf Barometresi Raporu, Temmuz 2021 dönemi sonuçları açıklandı. Rapora göre Temmuz döneminde salgının esnafın gündelik hayatını etkilemesi dramatik düşüş ile yüzde 13’e geriledi. Gündelik yaşamın canlanmasıyla esnaf kesimi rahatladı ve salgın psikolojisinden çıkmaya başladı.

Phygital perakende deneyimi sağlayıcısı REM People’ın CEO’su Bülent Peker, Temmuz ayı sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Kısıtlamaların kaldırılması ve havaların ısınmasıyla hayat canlandı ve esnafın işleri açıldı. Aşılamayla birlikte esnafın salgın psikolojisinden çıkmaya başladığını görüyoruz. Ancak vakaların artmaya başlamasıyla birlikte esnafta kötümser bir algı da oluşuyor.”

İşletmeler şu an mutlu ancak geleceği düşünüyor. Haziran döneminden itibaren kısıtlamaların tamamen açılması ve havaların ısınmasıyla canlanan gündelik hayatın devam etmesi işletmelerin iş yapma durumunu devam ettirmesini sağladı. “Önceki döneme göre işlerim arttı diyenlerin oranı yüzde 38 ile neredeyse aynı seviyede kaldı. “Önümüzdeki dönemde işlerim artacak” diyenlerin oranı ise 6 puanlık düşüş ile yüzde 38’e geriledi. Son dönemde vakaların tekrar artış eğilimine girmesiyle birlikte kısıtlamaların tekrar geleceği endişesi oluştu.

Ekonomik beklentiler

Esnaf Barometre Genel Güven Endeksi 17,0 puan olarak gerçekleşerek önceki dönem ile aynı seviyede kaldı. Ancak geçen yılın aynı dönemine göre ise 3 puan düşüş gösterdi. Mevcut ekonomik durgunluğa ek olarak, son dönemde vaka sayılarının tekrar artmaya başlamasıyla birlikte önümüzdeki dönemlerde ekonominin tekrar olumsuz etkileneceğine yönelik beklenti hâkim.

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın