İsimlerini Annelerimizden Alan Tatlı Mekanı Asuman

El yapımı çikolata yapma hedefiyle kurulan Çikolata Dükkanı, butik çikolata anlayışının henüz yaygınlaşmadığı bir dönemde kuruluyor. Menüsüne yepyeni tatlılar ekleyen Çikolata Dükkanı’nın özellikle bir tatlısı o kadar bilinir oluyor ki kurucu Yılmaz Cihan, yeni bir dükkan açıyor ve ‘gök, gökyüzü’ anlamını taşıyan o tatlı yeni dükkanın adı oluyor: Asuman.

Butik çikolatacılığın yaygınlaşmadığı bir dönemde kurulan Çikolata Dükkanı’nın hedefi kaliteli çikolataları müşterilerle buluşturmak. Mekanın özellikle bir tatlısı o kadar bilinir olmuş ki Çikolata Dükkanı adının önüne geçmiş: Asuman. Kurucusu Yılmaz Cihan, Asuman’ı şöyle anlatıyor: “Birçok insan Çikolata Dükkanı’na gelirken ‘Asuman’a gidiyorum’ diye gelmeye başladı. Dükkanımızın önünde uzun sıralar oluşunca bir büyüme ihtiyacı da beraberinde doğdu. Hem bu oluşan sıralar hem de talebin fazlalığından doğan büyüme ihtiyacı sebebiyle Asuman’ı kurduk.”

Çikolata Dükkanı’ndan Asuman’a

Çikolata Dükkanı’nın sınırlı alanında yapamadıklarını Asuman ile gerçekleştirmeye başlayan Cihan, belli bir noktaya ulaşınca lezzetlerini dünyaya tanıtabileceklerini düşünmeye başlıyor ve yeni dükkana ‘Asuman’ adını veriyor; vizyonu ve hedefleri de bu yolda şekillendirerek yeni bir marka kuruyor.

Hedeflerine ulaşmaya başlayan Yılmaz Bey, Kuveyt’ten ve Dubai’den gelen franchise tekliflerini kabul ettiklerini anlatıyor. Bu iki noktada dükkanlar açtıklarını söyleyen Cihan, hedeflerinin batıya dönük olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Anadolu usulüyle, daha doğrusu lokal lezzetlerle harmanladığımız çikolatalarımızı dünyada belli bir noktaya getirmeye çalışıyoruz.”

Asuman’ın favori lezzetleri ve isimlerinin çıkış kaynağı

Mekanın en popüler lezzetinin “Asuman” olduğunu söyleyen Yılmaz Bey, “Yeni lezzetlerimizden kadayıf ve Antep fıstığı ile hazırladığımız cheesecake’imiz Piraye kısa sürede ilgi topladı. Mualla da senelerdir vazgeçilmeyen lezzetlerimizden” diyor. Yerli üreticilerden seçtikleri fındık, fıstık ve kendi yapımları olan krokan pralin dolu Guru Koleksiyonu’nun da ilgi gördüğünü belirtiyor.

Asuman haricinde Süheyla, Münevver gibi nostaljik isimli birçok tatlısı var. Yılmaz Bey, bu isimleri tatlıyı yapan kişilerin koymasını tercih ettiklerini söylerken nedenine de şöyle değiniyor: “Annelerimizin, teyzelerimizin isimlerinin yaşamasına katkı sağlamak istiyoruz. Artık çocuklarımıza koymadığımız ama bir o kadar güzel, fonetik ve kıymetli olan bu isimlerin tatlılarımızla yaşamasını istedik.” Tatlıyı yapan kişinin isim koymasını tercih ettiklerini belirten Cihan, “Tatlıyı kim icat ettiyse kendisiyle ilişkili bir yerden, sevdiği birine temas edebileceği noktadan isim koymasını tercih ediyoruz” diyor.

Rekabet dünyasında Asuman’ın konumu ve çikolatanın geleceği

Asuman’ı rekabet eden bir firma olarak konumlandırmadıklarını belirten Yılmaz Bey, hedefleri doğrultusunda bir çikolata dünyası şekilendirmeye çalıştıklarını söyleyerek, “Şu anlamda farklıyız demeyi çok tercih etmiyoruz. Ama şahsına münhasır olmamızla da çok barışığız çünkü kendimize ait bir karakterimiz var” diyor.

Çikolatanın geleceğiyle ilgili görüşlerini aktaran Cihan, “Dünyanın geri kalanına göre Türkiye’de kişi başına düşen çikolata tüketimi çok geride. Daha doğrusu Avrupa’nın geri kalanına göre kişi başına düşen çikolata tüketimi oldukça geride” diyerek cümlesine başlıyor. Müşterilerine kaliteli çikolatayı el yapımı usulle sunduklarını anlatan Yılmaz Bey, bulundukları bölgede kişi başına düşen çikolata tüketiminin artmasındaki güçlü etkenlerden biri olduklarını belirtiyor.

Asuman’ın gelecek planları

Asuman’ın hedeflerinden bahseden Cihan, yurt içinde çok fazla büyüme hedefleri olmadığını söylüyor: “Ürün gamımızı genişleterek dikey olarak büyüme hedefimiz var. Uzmanlığımızı çikolata olarak tanımlıyoruz ama entegre olabileceğimiz kategorileri de göz .nünde bulundurarak yeni ürünleri portföyümüze eklemeye çalışıyoruz. Bunlardan ilki dondurma” diyerek yakında bir dondurma dükkanı açacaklarının haberini veriyor. Dondurmanın ardından hamur işlerini Asuman’ın çikolatalarıyla bir araya getirme gündemlerini bizlerle paylaşan Yılmaz Bey, yurt dışı hedefleri için dünya başkentlerinde dükkan açma planları olduğunu ve her bir ülkede en bilinir 3 çikolatacıdan biri haline gelmek istediklerini söylüyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın