Ice&Co Kurucu Ortakları Mehmet Bora Tekelioğlu ve Emrah Tercan: “Taze ve kaliteli dondurmayı yılın her döneminde sunuyoruz”

Biri bankacı, diğeri yönetici iki ortak; yaklaşık 25 yıllık beyaz yaka kariyerlerini bir kenara bırakıp, dondurmanın renkli dünyasında yeni bir trend yaratmak için yola çıkıyorlar ve “ice cream solves problems” sözünden ilham alarak Ice&Co’nun temellerini atıyorlar. Kurucu ortaklar, Mehmet Bora Tekelioğlu ve Emrah Tercan, Ice&Co’yu ve çalışmalarını FoodinLife’a anlattı.

Uzun yıllar Unilever satış departmanında çalıştıktan sonra 1994 yılında çocukluk arkadaşı ile Koza Gıda Dağıtım San. ve Tic. A.Ş.’yi kuran Mehmet Bora Tekelioğlu, 2017 yılının Şubat ayında farklı bir kulvarda yürüme kararı alıyor ve kendi deyimiyle çok sevdiği bir ürünün üreticisi olma sevdasıyla Emrah Tercan ile Ice&Co firmasını kuruyor. Tercan ise uzun yıllara dayanan kurumsal yaşam tecrübelerini artık ortağı olduğu Ice&Co markası için kullanıyor.

“Dondurma yatırım yapmak için mükemmel bir ürün”

“Dondurma herkes gibi bizim de tüketmekten keyif aldığımız bir ürün” diyen Mehmet Bora Tekelioğlu, en önemli misyonlarını; “ice cream makes you happy” sloganıyla tanımlayarak şöyle devam ediyor: “Dondurma yatırım yapmak için mükemmel bir üründü. Fakat dondurma üretimi aslında pek de bildiğimiz bir konu değildi. Bu yüzden konuyu derinlemesine öğrenebilmek için, İtalya’da Icif Culinary Institute’de eğitim aldık. Sonrasında üretim atölyemizi kurduk. İşin üretim ve geliştirme kısmında sevgili dondurma ve pasta şefimiz Emirhan Eminoğlu ile çalışmalarımıza başladık. İtalya’daki dondurma ustamız Sayın Elio Rinaldi’yi de İstanbul’a davet ettik. Bize çok katkısı oldu.”

“Değişik tatlar yaratıyoruz”

Emrah Tercan, bir süredir Ice&Co’da, geleneksel İtalyan artizanal (el yapımı) dondurma tekniğine sadık kalarak üretim yaptıklarını vurguluyor. Dondurmalarda, mevsiminde toplanmış taze meyveler, taze kavrulmuş fındık, fıstık parçaları, kalitesi tescilli çikolata ve gerçek süt kreması kullanılıyor. Tercan dondurmada dağıtıma da başladıklarını ifade ederek, “Taze ve kaliteli dondurmayı ödün vermeden yılın her döneminde sevenlerine sunuyoruz. Sürekli güzel ve değişik tatlar yaratarak dondurma tüketicisini şaşırtmak ve mutluluğunu sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz” diyor.

“Dondurmayı tamamen doğal malzemelerle üretiyoruz”

Ice&Co, HoReCa’da kendisini endüstriyel, tekdüze ürünlerden kurtarmak isteyen her noktayı hedefliyor. Ürettikleri dondurmalarda katkı maddeleri, renklendirici veya lezzetlendirici gibi endüstriyel ürünleri kesinlikle kullanmadıklarını belirten Mehmet Bora Tekelioğlu, “Tamamen doğal malzemelerle ürettiğimiz dondurmalarımızın tüketiciler tarafından fark edilmesi hedefliyoruz. Kurulduğumuz yıl 30 çeşit ürünümüzü İstanbul’da Avrupa ve Anadolu Bölgesi’nde dağıtımını gerçekleştirirken, şimdi İzmir, Ankara ve bazı güney kasabalarımızda ürünlerimiz alıcı buluyor. Hedefimiz elbette, Ice&Co markasını tüm Türkiye’de tanınır kılmak” açıklamalarında bulunuyor.

“Dondurma her türlü malzeme ile yapılabiliyor”

Emrah Tercan, dondurmada İtalyan tekniği ve her çeşit için farklı olması gereken formüllerle, doğru standartları yakalamaya çalıştıklarını belirterek, “Aslında her ürüne göre nasıl hesaplamalar yapılması gerektiğini İtalya’da ki eğitimde öğrendik. Ancak dondurma öyle bir ürün ki, her türlü malzeme ile yapılabiliyor. Bu bizim için bir sihir gibi. Öte yandan üretim tesisimiz 100 metre karelik tamamen hijyen kurallarına uyarak organize edildi” ifadelerini kullanıyor.

“Endüstriyel dondurmada katkı maddeleri kullanılıyor”

Ice&Co’da Ar-Ge çok önemli ve marka; taze, kaliteli doğal malzemeleri en yüksek oranda kullanmaya özen gösteriyor. Tekelioğlu, fabrikasyon üretim hızının, yapay ürünlerin yaygınlaşmasına neden olduğunu dile getirerek, “Dolayısıyla endüstriyel bir dondurma yapımında katkı maddeleri, renklendiriciler, takviye tatlar kaçınılmaz oluyor. Oysa Ice&Co’da tamamen doğal ve el yapımı malzemeler kullanılarak üretim yapılıyor ve HoReCa pazarında ilgili noktanın, son tüketicisine sanki kendi mutfağında hazırladığı bir ürün gibi sunmasını sağlıyor. Bu da Ice&Co markasını birkaç adım öne taşıyor” diyor.

“Artizanal dondurmalarımızı tüm Türkiye’ye tanıtmak istiyoruz”

Emrah Tercan, dondurmanın her yaştan tüketiciyi mutlu eden bir ürün olduğunu düşünüyor ve ilerleyen aşamalarda doğal, el yapımı dondurma ürünlerine ilginin artacağını, sektörün Türkiye’de daha da büyüyeceğine inanıyor. Son olarak ise hedeflerinden şöyle söz ediyor: “Artizanal dondurmalarımızı tüm Türkiye’de yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu sene başladığımız, direkt olarak son kullanıcıya ulaşmayı hedeflediğimiz yatırımımız devam ediyor. Yaptığımız 500 ml’lik dondurma kaplarımız ile yavaş yavaş marketlere girmeye başladık. Gelecek yıl hedefimiz, bu projeyi güney bölgemizdeki şehir ve kasabalarımıza ulaştırabilmek. Bunun dışında ilk konsept satış noktalarımızı Ice&Co tabelası altında Temmuz ayında hayata geçireceğiz. Nispetiye mahallesi, Müderris Salih Rüştü bey Sokak da açılacak olan ilk konsept mağazamız yaklaşık 27 metre² olacak. Dondurma ağırlıklı olan ürünlerimizin yanında bazı süprizlerimizi dondurma severlerle buluşturacağız.”

Sosyal Medya'da Paylaşın