Hücre bazlı suşi, market ve restoranlara geliyor

Hücre bazlı deniz ürünleri üreticisi Wildtype; suşi bar işletmecisi Snowfox ve restoran işletmecisi Pokéworks ile dağıtım anlaşmaları imzaladı. Bu anlaşmalarla artık kültürlenmiş hücrelerden üretilen somonla hazırlanan suşiler halka arz edilecek.

Söz konusu anlaşma hücre bazlı bir deniz ürünleri üreticisi ile gıda şirketleri arasındaki en büyük ortaklık olmasıyla dikkat çekiyor. Wildtype’ın haliharızda San Francisco’da bir üretim tesisi, tadım odası ve eğitim merkezi bulunuyor. Henüz hücre bazlı et ve deniz ürünleri için yasal düzenlemeler üzerinde çalışmalar sürse de bu tip ortaklıklar halkın bu ürünlere daha uygun fiyatlı ve kolay erişebilmelerine imkan tanıyor.

Wildtype yetkilileri, somonun biyoreaktörlerden geldiği ve okyanustan tutulmadığı için çeşitli okyanus türlerinin gelişmesine yardımcı olduğunu ve geleneksel balıkçılık endüstrisine dayanmadığını söylüyor. Snowfox CEO’su Stacy Kwon ise yaptığı açıklamada, “Wildtype’ın yaptığı gıda işini tamamen farklı bir değer zincirine yönlendirme potansiyeline sahip” diyerek şirketin bilimsel atılımını desteklemekten gurur duyduklarını söylüyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın