Accor Hotels 200 otelinde “her şey dahil” sisteme geçiyor

Dünya’nın önde gelen otel grubu Accor Hotels “her şey dahil” sistemine geçeceğini açıkladı. 5 yıl içerisinde tamamlanması planlanan yeni sistemi Fairmont, Rixos, Sofitel, Swissotel, Pullman, Mövenpick markalarındaki 200 otel uygulayacak.

Accor Group, 4 yıl önce Rixos’un yüzde 70 hissesini satın almıştı. Otelin ‘her şey dahil’ sisteminden faydalanarak üst segment ve premium grupta yer alan otellerinde bu modeli uygulamaya hazırlanan Accor Hotels, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın diğer bölgelerinde de bu sistemi uygulayacak. Fairmont, Rixos, Sofitel, Swissotel, Pullman ve Mövenpick her şey dahil konseptin uygulanacağı markalar.

Sabah Gazetesi’nden Betül Alakent’in haberine göre; Accor Lifestyle ve Eğlence CEO’su, Ennismore Eş CEO’su Gaurav Bhushan, her şey dahil sektöründe güçlü bir konumda bulunan Rixos markasının sergilediği başarılı performanstan güç alarak “her şey dahil” segmentine ağırlık verdiklerini söyledi. “Her şey dahil” konseptinde çalışan otellerin diğer otellerin çok üzerinde başarı gösterdiğini anlatan Bhushan; “Bu modele misafirlerimiz yoğun ilgi gösteriyor. İşletme açısından da otellerde isabetli hesaplama, düşük dağıtım maliyetleri ile kaynakların daha iyi planlanmasını sağlıyor” dedi. Bu iş modelinin geleneksel modele kıyasla oda ücretlerinde büyük tasarruf sağladığını anlatan Bhushan, işletmeye yüksek faaliyet kârları getirdiği ve yüksek doluluk oranları sunduğunu kaydetti.

Lüks markalarda uygulanacak

“Bu modelde çalışan oteller genellikle yılda yüzde 80-85 doluluk oranına ulaşıyor ve bu da iş sürekliliği ve değişken masraflarda daha az dalgalanma sağlıyor” diyen Bhushan, “Bu modeli lükse ve premium markalarımızda uygulamaya alacağız. Çok spesifik pazarlarda çalışacağız. Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney Avrupa, Orta Amerika, Meksika, Karayipler ve aynı zamanda Vietnam ve Çin gibi pazarlarda her şey dahil sistemle daha başarılı olacağımızı düşünüyoruz. Bu pazarlara odaklanacağız” dedi. Rixos ile ortaklığından kaynaklı 24 otelin her şey dahil sistemde çalıştığını hatırlatan Bhushan, ilk etapta sayıyı 50’te çıkarıp ardından da 2022’de ilave 50 otelle sayıyı ikiye katlamayı planladıklarını söyledi.

“Her ülkede güçlü olduğumuz markayla ilerleyeceğiz”

Her şey dahile geçiş sürecinin Rixos Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince ile yönetileceğini anlatan Bhushan, Rixos’un bu modeli çok başarılı yönettiğine dikkat çekti. Yeni konsepte geçiş için çalışmalara başladıklarını anlatan Tamince de, “Bu segmentte büyüme çalışmaları lüks grupta Fairmont, Rixos and Sofitel ve premium grupta Pullman, Swissotel, Mövenpick olmak üzere toplamda 6 marka ile yürütülecek. Rekabet avantajımızın olduğu ve tanınırlık sağlayacağımız alanlar olmaları nedeniyle, lüks ve premium ürünlere yoğunlaşıyoruz” dedi. Bu modeli dünyanın birçok lokasyonuna yaymayı hedeflediklerini anlatan Tamince, hangi ülkede hangi marka daha güçlüyse o marka ile ilerleyeceklerini ifade etti. Tamince, “Vietnam’da Rixos’u anlatmamız zaman alabilir. Ama orada 50 yıldır Sofitel var. Sofitel bayrağı altında yeni sistemi uygulamak bizim işimizi daha da kolaylaştırıyor. Dünya genelinde 6 farklı markamızda da bu modele geçtiğimiz otellerimiz olacak” diye konuştu.

Sosyal Medya'da Paylaşın