Gerçek bir sushi ustası: Jiro Ono

9 yaşında başladığı mutfak serüvenini hala sürdüren 95 yaşındaki Jiro Ono, Tokyo’daki sushi restoranı Sukiyabashi Jiro’daki başarısı ile günümüzde dünyanın en iyi sushi şeflerinden biri olarak tanınıyor.

Genç yaşta atıldığı gastronomi sektöründe 80 yıldır başarısını sürdüren Jiro Ono, tartışmasız Japonya’nın, hatta Dünya’nın en başarılı sushi şeflerinden biri. Hala yalnızca resmi tatillerde veya restoranın kapalı olduğu günlerde çalışmayı bırakan Ono, başarısını azmine borçlu olduğunu pek çok yerde dile getiriyor.

Alanının ustalarından biri olmasına rağmen mükemmeliyet arayışından asla vazgeçmeyen Jiro Ono’nun 1965 yılında Tokyo’da açtığı sushi restoranı Sukiyabashi Jiro da, en seçkin sushi restoranlarının başında geliyor. Michelin Guide Tokyo’nun ilk sayısında, 2007 yılında, üç Michelin yıldızının sahibi olan restoran, 2019 yılında halka kapanmasının üzerine yıldızlarını kaybediyor. Dünya’nın dört bir yanından ziyaretçilerine ev sahipliği yapan restoran, günümüzde yalnızca davet üzerine ziyaretçi kabul ediyor.

2011 yılında yapılan David Gelb imzalı “Jiro Dreams of Sushi” belgeseli ile kapılarını aralayan efsane restoranın her köşesinde efsane şef Jiro Ono’dan bir parça görmek mümkün. Öyle ki şef Ono, bu özel mutfakta oğlu Yoshikazu Ono’yu yetiştirerek Sukiyabashi Jiro efsanesini yaşatmaya da kararlı.

Dünya’nın en fazla Michelin yıldızlı restoranına ev sahipliği yapan Tokyo’da, yıldızlarını kaybetmesine rağmen fark yaratmaya devam eden şef Jiro Ono’nun 10 kişi kapasiteli restoranında yemek yemek gerçek bir ayrıcalık. Yaşayan efsane Jiro Ono’nun sushilerini bu kadar özel kılanın ise binlerce yıllık tekniklere bağlılığı, ve istisnasız her gün taze malzeme almak için yerel balık marketine uğraması olduğu söyleniyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın