Gerçek bir Rus klasiği: Café Pushkin

Kapısından girdiğiniz andan itibaren Rus aristokrasisinden biriymiş gibi hissedeceğiniz Café Pushkin, sadece atmosferi ile değil aynı zamanda Rus çarlarına layık lezzetleri ile de Moskova’nın en ünlü yemek destinasyonlarından biri oluyor. Sayfalarca uzayıp giden menüsü ve gerçek bir Rus klasiği olan votkası ile Café Pushkin, misafirlerine gerçek bir gastronomik deneyim yaşatıyor.

Moskova’da Alexander Pushkin anıtının hemen yakınında Tveskoy Bulvarı üzerinde bulunan Café Pushkin, adı sebebiyle bir café olduğu izlenimi uyandırsa da aslında Moskova’da klasik Rus mutfağını sunan en şık ve pahalı restoranlardan biri olarak kabul ediliyor. Kalitesi ile Moskova’nın lezzet siluetine eşsiz bir dokunuşta bulunan Café Pushkin’in hikâyesi ise oldukça ilgi çekici. 1950’lerde Fransız şarkıcı Gilbert Bécaud’un ‘Nathalie’ adlı şarkısında Café Puskin’den bahsetmesi üzerine Moskova’ya gelen Fransız turistler, sürekli olarak aslında olmayan bu mekânı sorarlar ve bu durumdan esinlenen Andrey Dellos ise 1999’da Barok mimariye sahip binada Café Pushkin’i açarak gerçek bir markanın altına imzasını atar.

Moskova’nın soğuğunda iç ısıtan lezzetleriyle Café Pushkin

Binaya girer girmez bir zaman tünelinden geçerek sanki 19. yüzyıl Çarlık Dönemi Rusya’sını yaşatan Café Pushkin; kahvaltı çeşitleri, salatalar, sıcak ve soğuk başlangıçlar, et ve balık yemekleri gibi sayfalarca uzayıp giden menüsü ile misafirlerini kraliyet ailesinden biri gibi hissettiriyor. Eşsiz yemeklerine eşlik eden şarap menüsüne ek olarak gerçek bir Rus klasiği olan votka ise Pushkin’in imzasını oluşturan kalemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

En özel Rus yemekleri tek bir çatı altında

Rus mutfağının en güzel yemeklerini tek bir menüde toplayan Pushkin’de bir klasik olan Borş çorba, bir Rus lezzeti olan Pelmeni veya turşu ve fırın patates ile birlikte servis edilen Beef Stroganoff gibi özel lezzetler sadece lezzeti ile değil aynı zamanda sunumu ile de misafirlerini etkilemeyi başarıyor. Krep inceliğinde bir pancake olan ve bazı yemeklerin yanında servis edilen Blini ve yanında kırmızı veya siyah havyar da Pushkin’in imza lezzetleri arasında yer alıyor. Gerçek bir yemek deneyimini en güzel şekilde sonlandırmak için sayısız tatlı çeşitlerinin denenmesi veya Café Pushkin’in özel çaylarından da içilmesi gerekiyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın