Gastromasa Dünya Gastronomi Merkezinde Ferran Adria ile Kapılarını Açıyor

Dünyanın en önemli iki konferansından biri olan, 9 yıldır İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, gastronominin önemli başkentlerinden biri olan Londra’da gerçekleşiyor. Dünyanın en ünlü şefi, birçok başarılı şefin mentoru Ferran Adrià, ‘How to Measure What is Created in a Restaurant?’ konusu ile Gastromasa Londra’da konuşacak!

Global arenada da yer almaya başlayan Gastromasa, 28-29 Mayıs 2024 (bugün ve yarın) tarihlerinde ‘İlham’ temasıyla önemli bir gastronomi destinasyonu olan Londra’da gerçekleşiyor.

Genç yaşlarda mutfakla tanışan Ferran Adrià, kendisini geliştirerek zaman içerisinde bu alana kariyerine yön vermeye başladı. Adrià’nın bir süre sonra kaderini şekillendirecek elBulli ile tanışması askerlik görevini yerine getirirken bir arkadaşının vasıtasıyla gerçekleşti. Nisan 1984’te chef de partie olarak elBulli’de çalışmaya başlayan Adrià, yönetici Juli Soler’in teşvikiyle Fransa’ya giderek kaliteli restoranların dünyasını tanıdı. Ekim 1986’da ise elBulli’nin baş aşçısı oldu.

Juli Soler ile ortaklık yaparak elBulli’nin yönünü değiştiren Adrià, sıkı çalışmalarıyla restoranı geleneksel Akdeniz mutfağından çıkartıp bir laboratuvara çevirdi. Böylece moleküler gastronomi teknikleriyle yeni bir yaklaşım sergileyen şef Ferran, inovatif lezzetleriyle 3 Michelin yıldızını elBulli’ye kazandırdı. Dünyanın en iyi restoranları arasındaki popülerliğini her zaman koruyan mekân, şu an bir vakıf ve müze olarak varlığını devam ettirmekte.

elBulli’nin dönüştüğü elBullifoundation’ın üç misyonu bulunuyor: ElBullirestaurante’nin mirasını korumak, yönetim ve inovasyon alanındaki uzmanlığı paylaşmak ve kaliteli yemek sektörü için yüksek kaliteli içerik üretmek.

Adrià, 2012 yılında Bullipedia projesini duyurdu. Şef Ferran’ın yürüttüğü bu proje, gastronomi hakkında önemli bir kaynak ve burada 30’dan fazla 500 sayfalık ansiklopedi formatında kitaplar bulunuyor.

Dünyaca ünlü birçok şef, pastry şef, miksolojist ve sommelierin yer alacağı bu eşsiz fırsatı Gastromasa Londra Konferansımızda deneyimlemeye hazır olun!

Gastromasa Londra Konferansı’na ücretsiz giriş için profildeki linkten kayıt oluşturabilirsiniz: https://www.gastromasa.com/register

Sosyal Medya'da Paylaşın