GastroAntep Hasat Günleri 10-13 Eylül’de dijital ortamda sizlerle buluşmaya hazırlanıyor!

İnsanlığın ilk kez tarım ve hayvancılık yapmaya başladığı Mezopotamya bölgesinin kuzey-batı ucunda yer alan Gaziantep, bölgede Akdeniz ve Kara iklimlerinin geçişkenlik gösterdiği eşsiz bir coğrafyada konumlanmaktadır. İklimin ve verimli toprakların etkisi, Gaziantep’in sayısız farklı çeşitte tarımsal ürüne ev sahipliği yapmasına olanak sağlamıştır.

Gaziantep’in de içinde bulunduğu, Suriye, Akdeniz, Filistin ve Mezopotamya gibi geniş bir alanı kapsayan, tarih boyunca önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış Bereketli Hilal Bölgesi, arpa ve buğday gibi ilk bitkilerin yetiştiği bölge olmuştur. Ateşin bulunmasıyla farklı tatlar ortaya çıkarken, hazırlanan yemeklerin kimyasında coğrafi etkenler özel bir rol almış, ‘Yöresel Mutfaklar’ ortaya çıkmıştır.

Mezopotamya’nın tahılları, Akdeniz’ in meyve ve sebzeleri Uzak Doğu’nun baharatları, Gaziantep bölgesinde yetişen ürünlerin bileşkesi Dünya’ da şehir adıyla anılan ‘Antep Mutfağı’nı ortaya çıkarmıştır. Kentin mutfağı tarih boyunca bu kültürel harmanın en kuvvetli öğesi olmuştur.

Gaziantep, 2015 yılında UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na (Unesco Creative Cities Network) Türkiye’den gastronomi alanında dahil olan ilk şehir olma özelliğini taşımaktadır.

Gaziantep’in zengin mutfağıyla sahip olduğu kültür mirasını yerelden globale taşımayı hedefleyen Uluslararası GastroAntep Festivali bu yıl dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan COVID-19 salgını nedeniyle ‘GastroAntep Hasat Günleri’ olarak dijital ortamda yapılması planlanmıştır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) koordinasyonunda, İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) iş birliği içinde bu yıl 3.’sünü düzenleyeceğimiz ‘GastroAntep Hasat Günleri’nde; yerli, yabancı şefin yanı sıra gastronomi sektörünün önde gelen temsilcileri yer alacaktır. ‘Gastroantep Hasat Günleri’ ile gastronominin Başkenti olan Gazi şehir, geleneksel lokantaları, yerel gıda ürünleri ve zengin kültürüyle Dünya’nın en önemli gastronomi destinasyonlarından biri olduğunu bir kez daha ispatlayacaktır.

Ünlü şeflerin katılımıyla hasatlar, workshoplar, paneller ve oturumların düzenleneceği ‘Gastroantep Hasat Günleri’ Gastroantep sosyal medya hesapları ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gastroantep resmi WEB sitelerinden canlı yayınlarla takip edilebilecektir.

Gastroantep Hasat Günleri bu yıl 11 Eylül’de rengi ve lezzetiyle marka haline gelen Antepfıstığı hasadı ve Şire yapımıyla başlayacaktır. İki gün boyunca yerli ve yabancı ünlü şeflerin katılımlarıyla workshoplar; “Gastronomi’de Kadın Girişimciliği”, “Gastronomide Yerel Coğrafya’nın Önemi”, “Gastroekonomi Perspektifinden Tarımsal Üretim”, “Otellerde Yöresel Yemek Günlerinin Turizme Katkısı”, “Gaziantep Mutfağı’nda Markalaşmanın Önemi”, “Bölgesel Ürünlerin Zincir Marketler Adaptasyonu” başlıkları ile alanında uzman katılımcılarla paneller ve sektörün önde gelen temsilcilerinin yer alacağı oturumlar gerçekleşecektir. Etkinlikler gastronomi severler için dijital ortamda canlı yayınlanacak.

Gaziantep’in kültürünü, tarihini ve mutfağını tüm dünya ile buluşturmada büyük pay sahibi olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, GAGEV ve çatısı altındaki; Gaziantep Valiliği’ne, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, İpek Yolu Kalkınma Ajansı, Metro Toptancı Market, Öztiryakiler, Bonna, White Üniform’a GastroAntep Festivali’ne katkılarından dolayı teşekkür ederiz. 

 

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın