FoodinLife Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen: “Sektör için devlet desteği yeniden gözden geçirilmeli”

Restoran sektörü ikinci kez kepenklerini indirmeye hazırlanıyor. Pandemi döneminde en ağır darbelerden birini alan yeme-içme sektörünün bundan sonra nasıl ayakta kalacağı tartışma konusu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan FoodinLife Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen, sektörün acil bir önlem paketine ihtiyaç duyduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:
“Geçen yıl bu zamanlar ülkemizin mutfağını nasıl tanıtırız, bütün dünya bizim yemeklerimizi konuşsun derken bugün sektörümüzü nasıl ayakta tutarız, işletmeler nasıl devam edecek endişesiyle yaşıyoruz…
Yaklaşık 9 aydır işletmeler, kısıtlamalar ve düşen tüketici talebiyle küçülmekte olan pazarı her şeye rağmen ayakta tutmaya çalışıyordu; vardiya sistemlerinden çalışma ve operasyon şekillerine varana kadar birçok konuyu gözden geçirdiler, bu koşullarda bile var güçleriyle yatırımlar yapıp misafir ve personel sağlığını korumaya çalıştılar ancak alınan son karar onlar için çok büyük bir darbe oldu, birçok işletmenin yoluna devam edebilmesi çok zor görünüyor…
Diğer yandan bu sektörün merkezinde restoranlar var ancak büyük bir zincirin de etkilenmesi söz konusu; çiftçisinden lojistikçisine, tedarikçisinden muhasebecisine, etkinlik firmasından iletişim uzmanına, catering firmasına ve pazarlamacısına kadar birçok insan direkt veya dolaylı olarak bu sektörden ekmek kazanıyor.

Bu yük işletmelerin tek başına altından kalkamayacağı kadar büyük, sektöre çok acil devlet desteği gerekmekte. Bakanlıklarımızın öncülüğünde, STK temsilcileriyle birlikte acil bir önlem paketine ihtiyacımız var…”

Sosyal Medya'da Paylaşın