Focaccia Kurucusu Altan Meşin: “Çözüm ortağınız Öztiryakiler ise endişelenmenize gerek yok”

Focaccia “fırından yeni çıktı” sloganı ile hizmet vermeye devam ediyor. Günün her saati mağazalarında taze, leziz, sıcacık pişmiş ürünleri bulabileceğiniz Focaccia’yı Kurucusu Altan Meşin’den dinledik. 

Focaccia, en taze ürünü ve konsepti doğru fiyatla tüketiciyle buluşturuyor. Şimdilik İstanbul dışında Almanya Hannover’da da şubesi bulunan marka, yakında tüm Avrupa ülkelerinde hizmet vermeyi amaçlıyor. “Bir hayalimiz var ve bu hayal doğrultusunda çalışıyor ve üretiyoruz” diyen Altan Meşin, “Kurduğum sistem ile binlerce çalışan ve bayii ağımızla hıza büyüyoruz ve söz veriyoruz. Ne kadar büyürsek büyüyelim ilk günkü aşkla ve istekle hep daha güzelini, lezzetlisini üretmek ve sizlere sunmak için çabalıyor olacağız” ifadelerini kullanıyor. 

“Çok zorlu bir süreçti ama vazgeçmedik” 

11 yaşından bu yana sektörün her kademesinde çalışan Meşin hikayesini şu sözlerle anlatıyor: “Hem alaylı hem mektepli olmak benim için büyük bir şans oldu. Aynı zamanda İngiltere’deki eğitimim hem çalışma hayatım hem de sektörel gelişimim açısından çok faydalı oldu. 11 yaşında harçlığımı kazanmak için çırak olarak başladığım sektörde şükürler olsun ki çok önemli bir markanın kurucu ortağı oldum. İnandım, en önemli şey insanın çalıştığı sürece hiçbir şeyin imkansız olmadığına inanması… Üniversite yıllarımda da girişimci bir insan oldum. Ve bu yolda ilerlemeye karar verdim. İngiltere’de bulunduğum süre içerisinde çok farklı konseptler görme şansım oldu ve Türkiye’ye dönünce çok farklı ve özel bir çalışma yapmak istedik. Kurucu ortağım Faruk Altunsoy ile birlikte sektör analizi yaptığımızda gördük ki kurabiye konusunda kendisini çok fazla öne çıkaran bir marka yok… Ve bu noktada kuruluş aşamasında stratejimizi bu noktaya odaklandırdık. Aynı zamanda Avrupa’ya açılacak bir marka olmak istiyorduk. Bu bizim hayalimizdi. Mimari çalışmamızı yaptık ve ilk mağazamızı açmaya karar verdik. Çok zorlu bir süreçti ama vazgeçmedik.”

“Çok geniş bir ürün yelpazemiz var”

Foccacia’nın çok geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte misafirleri için taze ürünler çıkaran marka aynı zamanda harika pastalar ve tatlılar üretiyor. Bu lezzetlerin eşlikçisi ise nefis lezzette kahveler oluyor. “Çok geniş bir ürün 

yelpazemiz var” diyen Meşin, “En önemli özelliğimiz her bir ürünü en lezzetli ve en taze haliyle sunmak” diyor.“Öztiryakiler size en akılcı çözümler ve çizimler sunar”Öztiryakiler ile tanışıklığından da söz eden başarılı isim o süreci şu sözlerle anlatıyor: “2012 yılında unlu mamuller yanında cafe-restoranlı mağazamızı açarken Öztiryakiler ile tanışma fırsatımız oldu. Ve o günden bu yana her noktamızda Öztiryakiler markası ile çalışıyoruz. Öte yandan mimarlarımız bize her zaman mağaza alanı çizip bırakırlardı ve mutfak dizaynı için bunu bizim yapmamızı isterlerdi, bu durum başlangıçta zor oluyordu. Ama çözüm ortağımız Öztiryakiler gibi bir marka ise endişelenmenize gerek yok çünkü çok tecrübeli kadroları sizi dinler ve ne istediğinizi not eder. Size en akılcı çözümler ve çizimler sunarlar. Ayrıca satış sonrası hizmet çok önemli özellikle franchising sistemi ile çalışan bizim gibi firmalar satış sonrası servis garanti süresi ve bakımlar çok önemli ve bunların hepsini

Öztiryakiler bize sunduğu için yıllardır birlikte çalışıyoruz.”

Öztiryakiler ile tanışıklığından da söz eden başarılı isim o süreci şu sözlerle anlatıyor: “2012 yılında unlu mamuller yanında cafe-restoranlı mağazamızı açarken Öztiryakiler ile tanışma fırsatımız oldu. Ve o günden bu yana her noktamızda Öztiryakiler markası ile çalışıyoruz. Öte yandan mimarlarımız bize her zaman mağaza alanı çizip bırakırlardı ve mutfak dizaynı için bunu bizim yapmamızı isterlerdi, bu durum başlangıçta zor oluyordu. Ama çözüm ortağımız Öztiryakiler gibi bir marka ise endişelenmenize gerek yok çünkü çok tecrübeli kadroları sizi dinler ve ne istediğinizi not eder. Size en akılcı çözümler ve çizimler sunarlar. Ayrıca satış sonrası hizmet çok önemli özellikle franchising sistemi ile çalışan bizim gibi firmalar satış sonrası servis garanti süresi ve bakımlar çok önemli ve bunların hepsini Öztiryakiler bize sunduğu için yıllardır birlikte çalışıyoruz.”

“Almanya’da 2 mağaza inşaatına başlayacağız”

Focaccia, İstanbulda 36 şube ve Almanya’da açık olan bir şubesi ile çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Marka için pandemi nedeniyle 2020 yılı büyüme açısından hedeflerini revize ettiği bir sene oldu. Hayatın normalleşmesi ve uçuşların açılmasıyla birlikte Almanya’da 2 mağaza inşaatına başlayacaklarının müjdesini veren Altan Meşin son olarak: “Burada da mutfakta çözüm ortağımız Öztiryakiler olacak. Böylece endüstriyel mutfakta Türk ürünleri; ekipmanları ve ekibiyle yurt dışında yerini almış olacak. Saba Group ile yaptığımız Afrika bölgesi yatırımı ilk mağazası için Angola’da yine inşaat başlayacak ve ilk mağazamızı 2021 yılı içerisinde açmış olacağız. İngiltere ve Hollanda operasyonları ise en kısa sürede hayata geçireceğimiz ülkeler arasında. Öte yandan açtığımız her bir mağazanın tüm inşaat gereksinimi ülkemizden yollanıyor. Bununla beraber Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde donuk kurabiyelerimiz de market raflarında yerlerini alacaklar. Yine yakın zamanda İstanbul’da tüm Focaccia şube ve market reyonlarında en iyi donuk kurabiyeleri alıp evlerinizde fırınlarda pişirecek hem siz hem misafirler için fırından yeni çıkmış ürünlerimiz uzun saklama difrizlerinde her an kullanımınıza hazır olacak. Diğer yandan ülkemiz ve tüm dünya özellikle gıda sektörü çok zor bir yıl geçiriyor. Beklentimiz en kısa sürede hayatın normalleşmesi ve yine sizlerle mağazalarımızda buluşmak” diyor. 

Sosyal Medya'da Paylaşın