Ferran Adria, “Tüm restoranların kapalı olması dünya gastronomi tarihinde ilk defa yaşanıyor”

2011’de kapattığı restoranı elBulli ile avangard mutfağının öncüsü olsa bilse restoran yönetimini takıntı haline getiren ünlü şef Ferran Adria, Sasha Correa’nın hazırladığı yazıda çok önemli noktalara değindi. Restoran açmanın sadece yemek yapmak olmadığını aynı zamanda yönetme becerilerinin de çok önemli olduğunu belirten Adria, “Bir restoran açmak bizi girişimci yapar, bu da en büyük kapasitemizin ve sorumluluğumuzun iyi girişimciler olmak olduğu anlamına gelir” dedi. Yemek yapmak ve yaratıcılığı sevdiği için restoran açmak isteyenlere önce yönetimi düşünmeleri gerektiğini belirten Adria, İspanya’da restoranların %50’sinin 5 seneden uzun çalışmadığını vurguladı. Restoran işletmeyi oldukça önemseyen ünlü şefin, Mise en Place kitabı restoran işletmeyi her açıdan ele alarak bir rehber kitaba dönüşüyor.

Koronavirüs salgını sonucu yaşanan kriz hakkında açıklamalarda bulunan ünlü şef, “Dünya gastronomi tarihinde çevremizde açık restoranın olmayışını ilk defa yaşıyoruz” dedi. Ünlü şef, normale döndükten sonra işletmecilere kendilerini yenilemek yerine kendilerini sıfırlamaları gerektiği önerisinde bulundu. Adria, “İşler artık yeniden açmak kadar kolay olmayacak” cümlesiyle müşteri alışkanlıklarının ve dinamiklerinin değişeceğini belirterek restoranlarını destekleyecek plan ve senaryolar kurmaları gerektiğini ifade etti.

Bunun dışında İspanyol mutfağının devlerinden biri Ferran Adria her gün kendi yemek kitabı olan The Family Meal’dan tarifler paylaşarak insanlara yardım ediyor. Her gün çektiği bu videoların sebebi efsanevi restoranı elBulli’de çalışanlarla yedikleri gibi basit ve pahalı olmayan yemekleri insanlara göstererek bu kriz sürecini atlatmalarında yardımcı olmak.

Sosyal Medya'da Paylaşın