Ekol Food’un Japonya’dan Gelen Özel Lezzeti: YAMASA SOYA SOS

Spesifik gıda alanında tartışmasız en büyük firmalardan biri olan ve ithal ettiği yüksek kalitedeki ürünleri Türk ve yabancı şeflerin beğenisine sunan, hemen her mutfakta iz bırakan Ekol Food, dünya üzerindeki yenilikleri müşterilerine sunmaya devam ediyor. Ekol Food Pazarlama Müdürü Bahar Gülbeyaz Reçber ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Her mutfak kültürüne hitap eden ürünler

Ekol Food Pazarlama Müdürü Bahar Gülbeyaz Reçber, dünyanın her yerinden hemen hemen her mutfak kültürüne uygun ürünler tedarik ettiklerinden bahsediyor ve ekliyor, “Sektörün ihtiyaç duyduğu ya da sektörde açığı bulunan ürünleri müşterilerimizle buluşturuyoruz.” 

Özellikle Uzak Doğu mutfağına değinen  Reçber, o alana yönelik en çok kullanılan ekipmanların daha çok sushi alanında geliştirildiğini söylüyor, “Sushi pişirme tencereleri, sushi bekletme sepeti, sushi bıçağı, sushi sarma hasırı, sushi sunum porselenleri doğru sushiyi yapmak için tüm malzemelerin eksiksiz ve doğru kullanımı istenilen sonucu almanızı sağlayacaktır” diyor.

Gıda tarafına değinmeden önce Bahar Hanım, Uzak Doğu mutfağına Japonya’dan ithal ettikleri Miyake marka porselenlerden de bahsediyor ve ekliyor, “Şefler tarafından yapılan sunumları anlamlı hale getiren Japonya’dan ithal tabaklarımız kullanan noktaları farklılaştırıyor” ifadelerini kullanıyor.

Uzak Doğu mutfağının olmazsa olmazı: Soya Sos

Bahar Hanım, “Uzak Doğu mutfağı denilince tabii ki akla ilk gelen soya sosudur. Soya sos, Uzak Doğu mutfak kültüründe eklendiği tüm yemekleri lezzetlendirir ve tuz yerine kullanılır. Ayrıca kendi içerisinde kategorilere ayrılan soya sosu çeşitleri, marinasyonlar da barbekülerde de kullanılıyor” diye soya sosunun özelliklerini başlıyor anlatmaya. Reçber, Uzak Doğu mutfağının en gözde yemeği olan sushinin tamamlayıcısı olan soya sosunu ondan ayrı düşünmenin mümkün olmadığını söylerken, bu sosun Uzak Doğu mutfağında bulunan her yemeğe eklendiğinde ona bir lezzet verdiğini ve bu lezzet ile yemeği ön plana çıkarttığını da sözlerine ekliyor.

Dört madde ile üretilen soya sos: YAMASA 

Ekol Food Pazarlama Müdürü Bahar Gülbeyaz Reçber, Uzak Doğu soslarını getirttiklerinden bahsederken Ekol Food bünyesinde bulunan çok önemli bir sostan bahsediyor: YAMASA Soya Sos. Bu sosun Japon restoranlarında daha çok sushi ve kabayaki-yılanbalığı ile tercih edildiğini söyleyen Reçber, “Sadece soya, buğday, su ve tuz ile üretilen saf ve mükemmel soya sosu, doğal umami kaynağı. Bünyemizde bulunan Yamasa Soya Sos 1645 yılından bu yana geleneksel yöntemlerini o günkü gibi koruyarak ürünlerini işlemektedir. İlk günkü yapısını, formunu ve lezzetini korumasından kaynaklı olarak sektörün kalbine dokunduğumuzu söyleyebiliriz” diyor.

YAMASA Soya Sos’unun 350 yılı aşkın geleneksel yöntemlerle demlenmesinin ne kadar ayırt edici bir özellik olduğunun altını çizen Bahar Hanım, bir diğer önemli faktörün renk olduğunu belirtiyor, “Soya sosta tat kadar renk de önemli bir faktördür. YAMASA’nın 2014’te geliştirdiği paket tasarımı ile havanın içeri girmesini engelleyerek soya sosunun paket içerisinde oksitlenmesini önler ve yakut kırmızısı rengini korumasını sağlar. Renk de soya sosun lezzet ve kalitesini ispatlayan en önemli faktörlerden biridir.”

YAMASA Soya Sos’unun sadece dört madde ile (soya, buğday, tuz ve su) üretildiğinde ve hiçbir katkı maddesi içermediğini sözlerine ekleyen Ekol Food Pazarlama Müdürü Reçber, bununla beraber az tuzlu, glütensiz ve normal olarak üç farklı soya sos çeşitleri olduğundan bahsediyor, “Ürünleri farklı kılan içerik özellikleri ise içerisindeki soya fasulyesi oranlarıdır. Az tuzlu soya sos, içerdiği. Tuz oranı %47 civarında azaltılmış olup aynı lezzeti korumaktadır.”

Yapılan yemeklerde Uzak Doğu standartı YAMASA sos ile yakalanıyor

Şeflerin Türk ve yabancı müşterilerine dünya mutfağını sunduklarında, dünyadaki kalite ve standardı yakalamak istediklerinden bahseden Ekol Food Pazarlama Müdürü Bahar Gülbeyaz Reçber, tam burada devreye girdiklerini söylüyor, “Ekol Food olarak yüksek kalitedeki ürünleri şefler ile buluşturarak hayal ettikleri lezzetleri gerçekleştirmeler için olanak sağlıyoruz. Japonya’nın en köklü firmasından olan YAMASA Soya Sos’umuz ile Uzak Doğu mutfağını şeflerimizin hizmetine sunuyor ve yapılan yemeklerin Uzak Doğu standartlarına uygun olmasına fayda sağlıyoruz” diyor.

YAMASA Soya Sos’unu diğer markalardan ayıran özelliklere değinen Reçber, “Soya sos yapım aşamasında kullanılan koji kültürünü kendilerinin üretmesi. Bu da soya sosun lezzetinde oldukça etkin rol oynayarak rakiplerinden ayrı bir lezzet ile farkını ortaya koyuyor” diyerek sözlerini noktalıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın