Edirne’nin saray lezzeti ciğer sarmaya, coğrafi işaret başvurusu yapıldı

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Edirne beyaz peyniri, mis sabunu ve badem ezmesinden sonra, kentin meşhur saray lezzeti ‘Ciğer Sarma’ için coğrafi işaret başvurusu yaptı. ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, ciğer sarmanın bölgeye özgü eşsiz bir lezzet olduğunu ifade ederek, “Ciğer sarmasına coğrafi işaret almamız halinde gelecek nesillere de büyük bir miras bırakmış olacağız” dedi.

ETSO, Edirne’nin Osmanlı saray mutfağından miras, kentin meşhur lezzeti ciğer sarmanın coğrafi işaret alması için ilk girişimde bulundu. Daha önce Edirne beyaz peyniri, mis sabunu ve badem ezmesine coğrafi işaret alan oda son olarak Türk Marka ve Patent Kurumu’na konuyla ilgili başvuru yaptı. ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, ciğer sarmanın bölgeye özgü eşsiz bir lezzet olduğunu ifade ederek, “Ciğer sarmasına coğrafi işaret almamız halinde gelecek nesillere de büyük bir miras bırakmış olacağız” dedi.

Ciğer sarmanın saray mutfağından gelen bir lezzet olduğuna vurgu yapan Zıpkınkurt, “Ciğer sarma biliyorsunuz saray mutfağından geliyor. Gördük ki coğrafi işaretli ürünlere hem yurt içinden, hem de yurtdışından gelen turistlerden talep var. Biz de Ticaret ve Sanayi Odası olarak ne kadar çok coğrafi işaretli ürünlerimizin sayısını arttırırsak, şehrimizin ekonomisine o kadar fazla girdi sağlarız diye düşündük. Bununla alakalı da ciğer sarmanın coğrafi işaret başvurusunu yaptık” dedi.

“Gelecek nesillere de büyük bir miras bırakmış olacağız”

Ciğer sarmanın tüm malzemelerinin Edirne’de üretildiğini de söyleyen Zıpkınkurt, “Büyüklerden, anneannelerden, babaannelerden günümüze taşınan bir ürün. Dolayısıyla şimdiki ustalarımız da bunu öğrendiler. Zaten yapanların da çoğu Edirne’nin yerlisi. Dolayısıyla gelecek nesillere de büyük bir miras bırakmış olacağız” şeklinde konuştu.

Sosyal Medya'da Paylaşın