Dünyaca ünlü restoran Eleven Madison Park’tan vegan kararı!

Dünyanın en iyi restoranlarından biri olarak kabul edilen 3 Michelin yıldızlı New York Eleven Madison Park menüsünü tamamen vegan yapmaya karar verdiğini duyurdu.

New York Times gazetesine konuşan restoranın dünyaca ünlü şef aşçısı Daniel Humm, bu sözü kendine 2020’nin yaz ayında verdiğini söylüyor. Covid-19 salgını nedeniyle Mart 2020’den bu yana kapalı olan restoran açıldığında menü tamamen bitkisel bazlı seçeneklerden oluşacak.

Son 20 yıldır Amerikan restoranları arasında gurmelerin mekanı olarak nam salmış olan ve özellikle de domuz, deniz canlıları, havyar ve ördek alanında uzmanlaşmış restoran artık hayvan ve hayvansal ürün içeren hiçbir malzeme kullanmayacak.

Humm bunun nedeni olarak Covid-19 ile birlikte küresel gıda sisteminin tüm zayıflıklarının ortaya çıkması ve sürdürülebilirliğin önündeki en büyük engelin de hayvansal diyet olduğunun artık net şekilde anlaşılması olduğunu dile getiriyor. 18 aydır bu konuyu araştırdığını belirten Humm, “Yeni Eleven Madison Park’ın ülkedeki diğer üst klasman restoranlar üzerinde etki yapacağını sanıyorum” diyor.

Humm şöyle konuşuyor:

“Uzun zamandır kariyerimin nereye doğru gittiğini düşünüyordum. Lüksün ne olduğuna ilişkin fikrimizi değiştirmeliyiz. Salgın ile anladım ki eskiye dönemeyiz.”

Ne var ki, Humm şu an açık olan Londra’daki restoranında kırmızı et servis etmeye devam ediyor. Claridge Hotel’de yer alan Davies and Brook adlı restoran da New York Times’dan 4 Michelin’den 3 yıldız almış bir restoran. Humm bu modeli önce New York’ta denemek istiyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın