Divan Grubu’nun Genel Müdürü Murat Tomruk: “Oda fiyatları yüzde 30 düştü”

Türkiye genelinde 19 otelle hizmet veren Divan Grubu’nun Genel Müdürü Murat Tomruk turizm sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Divan Grubu’nun Genel Müdürü Murat Tomruk Hürriyet’ten Burak Çoşan’a turizm sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Turizm tarafında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Tomruk, “Güvenli turizm sertifikası bu dönemin en büyük kazanımı oldu. Bu sayede turistler otelleri gelirken çekince yaşamadı. Ancak geçmiş yıllara göre talep daralması yaşandı. Bu yüzden oda fiyatlarında yüzde 30 geri çekilme yaşandı” dedi.

Önce kıyı otelleri toparlanacak

Pandeminin sona ermesinin ardından kıyı otellerinde daha hızlı bir toparlanma olmasını beklediklerini dile getiren Tomruk, şunları söyledi: “Belli başlı marka olmuş büyük gruplar yaz aylarında turist ağırlamaya başladı. Önce yerli turist otellere geldi. Daha sonra Katar, Ürdün gibi ülkelerden turist gelirken, sonrasında devreye İngiltere, Almanya, Ukrayna, Rusya ve Türk cumhuriyetleri girdi. Belli kriterdeki oteller de kötünün iyisi bir yaz dönemi geçirdi.”

Şehir otellerinin koronavirüs sonrasında daha geç toparlanacağını dile getiren Murat Tomruk, “Bazı iller dışındaki şehir otelleri genelde yerli turist ağırlıklı çalışırdı. Ancak pandemi nedeniyle birçok şirket çok gerekli değilse seyahat yapmayın diyor. Düğünler, toplantılar, kongreler erteleniyor. Ancak şehir otellerinin toplam gelirlerinin yüzde 30-40’lık kısmı bu alanlardan geliyor. Kurumsal işlerin, toplantıların ve kongrelerin 2021 ikinci yarısında hareketleneceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medya'da Paylaşın