Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Demiray: “İnsanların yüzünde bir tebessüm oluşturmak, turizm sektörü çalışanları için en önemli nokta olmalı”

Meslek hayatına 1987 yılında Dedeman’da başlayan Ergün Demiray, meslekteki 37’nci yılına Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam ediyor. Otelcilik sektörünün deneyimli isimlerinden biri olan Demiray ile hem Dedeman Otelleri’nin gidişatını hem de sektörün inceliklerini konuştuk.

Kariyer yolculuğuna 1987 yılında Dedeman’da vestiyer olarak başlayan Ergün Demiray, yıllar içerisinde hem yurt içinde hem de yurt dışında edindiği tecrübelerle tekrar Dedeman’a dönüyor ama bu sefer Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı olarak, “Bu uzun kariyer ve emek yolculuğu bana öncelikle insana değer vermeyi, insana verilen değerin mutlaka tekrar bir değer olarak bizlere geri döndüğünü gösterdi. Hedeflerinizin en başına, başta çalışma arkadaşlarınız ve çalışanlarınız olmak üzere insanı koyarsanız, çalışanlarınızla insani ilişkiler kurar ve onları huzurlu kılarsanız, bu döngü misafirlerinizin ve yatırımcılarınızın da değer görmesiyle devam eden güzel bir yolculuğa dönüşür. Samimi olmanın, samimi davranmanın bir insana kazandırabilecekleri birçok şeye bedeldir” ifadelerini kullanan Demiray, 37 yıllık kariyer yaşamında önce insanı gözeterek çalışmalar yürüttüğünü anlatıyor.

“‘Kişiye özel misafirperverlik anlayışı’ şu dönemde sektörün kanayan yarası”

Yaklaşık 60 yıllık geçmişiyle geleneksel misafirperverlik anlayışını başarılı bir şekilde harmanlayan Dedeman Hotels & Resorts International, birbirinden farklı misafir ihtiyaçlarına ve farklı taleplere yanıt vermesiyle rakiplerinden birkaç adım öne çıkıyor. Bu öne çıkışının başka unsurları var mı diye sorduğumuzda Demiray şu ifadeleri kullanıyor: “Bir diğer önemli nokta, insan kaynağı gücümüz. Dedeman’ın kişiye özel hizmet sunan ve işini profesyonelce icra eden insan kaynağı gücü ve sunduğu servis, sektördeki rakiplerine kıyasla öne çıkan bir diğer özelliği. ‘Kişiye özel misafirperverlik anlayışı’ şu dönemde sektörün kanayan yarası. 1980-1990 aralığında özenle verilen hizmet neredeyse ortadan kalktı.” Bu kayba rağmen Dedeman olarak konaklayan her misafire özel dokunuşlar yaptıklarını ve onlarla özel olarak ilgilenmeyi felsefe haline getiren bir marka olduklarını söyleyen Ergün Bey, “Türkiye’nin dört bir yanında özellikle Anadolu’nun birçok bölgesinde bulunan, aynı zamanda yurt dışında da aktif olarak hizmet veren bir zincir olarak bu standardımızdan ödün vermeyeceğiz” diyor.

Dedeman’ın hedefleri

Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Demiray, bir demecinde “2024 yılı hedefimiz 2,5 milyon misafir, 2025 yılı hedefi ise 100 otel” ifadelerini kullanıyor. Yılın ilk çeyreğine yaklaşırken 2024’teki son durumu sorunca şöyle yanıtlıyor Demiray, “Bu yıl içerisinde hedefimiz toplam 20 otelimizi daha misafirlerimizin hizmetine açmak. Bu durumda 49 otel sayısına ulaşmış olacağız. 2024 yılı için hedeflediğimiz misafir sayısına hi. uzak değiliz, hatta yurt dışındaki yeni otellerimizle birlikte bu hedefin üzerine çıkabileceğimizi ön görüyoruz. Özellikle kıyı şeridindeki Kemer ve Olympos gibi bölgelerde hizmet vermeye başlayacak otellerimizin de konaklayan misafir sayımızı oldukça tetikleyerek buna katkıda bulunacağını düşünüyoruz.”

Halihazırda Özbekistan’da 3 farklı otel projesinin sözleşmelerini imzaladıklarını söyleyen Ergün Bey, yakın coğrafyadaki benzer ülkelerde görüşmelerin yoğun bir şekilde devam ettiğini de sözlerine ekliyor: “Bu yıl sözleşmesi imzalanmış 60 otel sayısına ulaştık. 2024 yılının sonunda ise bu sayıyı 75’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yılın sonundaki hedefimize ulaştığımız taktirde ise 2025 yılı içerisinde 25 otel sözleşmesi imzalama hedefimiz olacak ki bu da bizim için çok daha rahat ulaşılabilir bir noktada. 2025 yılının sonunda 100 otel sayısına ulaştığımızda ise konaklayan misafir sayımızın toplam 5 milyona ulaşıyor olması bir sonraki hedefimiz olacak.”

Dedeman çalışanlarının refahına yönelik yapılan çalışmalar

Dedeman çalışanlarının motivasyonu ve gelişimi konusunda yapılan çalışmaları sorduğumuzda, her bir .alışanın huzurunun hem maddi hem manevi olarak çalışma şartlarının hayati önem taşıdığını söylüyor. Marka olarak da eğitime çok önem verdiklerinin altını çizen Demiray, “Tüm bunların yanı sıra kadına ve kadın çalışana verdiğimiz değeri göz önünde bulundurarak, çalışma koşullarını daha da rahatlatmak adına, uygun şartlara sahip otellerimizde kreş uygulaması gerçekleştirerek, “çocuğuma kim bakacak” sorusunun yükünü kadın .alışanlarımızın sırtından almak istiyoruz. Bu konuda da çalışmalarımıza başladık” diyor.

Empati, samimiyet, insan sevmek ve insana değer vermek

Kariyerini otelcilik sektörü üzerine inşa etmiş bir isim Ergün Bey. 37 yıllık meslek yaşamının getirdiği deneyime dayanarak kendisinden bu alana girmek isteyen, genç girişimlere tavsiyeler istiyoruz, “Otelcilik sektöründe başarılı olabilmek için, biraz geçmişe giderek evimize gelen misafirlerimizi nasıl ağırladığımızı irdelememiz, bu konu üzerine düşünmemiz işin çok büyük bir bölümünü kapsıyor. Ya da belirli bir yaş grubundaki insanların bizlere nasıl davrandığını, ağırlama şekillerini gözlemlemek de bu konuda bize oldukça yol gösterici olacaktır.”

Ergün Bey, “Empati, samimiyet, insan sevmek ve insana değer vermek otelcilik sektöründeki başarının anahtarı. Bu sektörde çalışan kişilerin karakter özellikleri arasında ‘mutlu etmekten mutlu olmak’ kavramının olması gerektiğine inanıyorum. İnsanların yüzünde bir tebessüm oluşturmak, turizm sektörü çalışanları için en önemli nokta olmalı. Birebir iletişim kurmak ve memnun etmek üzerine kurulu bir sistemde çalışmanın en büyük gereklilikleri bunlar” ifadelerini kullanarak tavsiyelerini sıralıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın