Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Mart ayı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz”

Cafe’ler, lokantalar ve restoranlar uzun bir süredir yalnızca paket servis ve ‘gel-al’ hizmeti ile müşterilerine hizmet veriyor. Koronavirüs vaka sayısındaki düşüşe ve aşılama çalışmaların başarılı bir şekilde ilerlemesine bağlı olarak bu mekânların yeniden açılacağı tarih de gündemdeki en önemli başlıklardan birisi olarak öne çıkıyor. Cafe’ler, lokantalar ve restoranlar ne zaman açılacak sorusu günlerdir işletme sahipleri tarafından araştırılıyor. Kabine Toplantısı’nda kafeler ve restoranların yeniden açılma durumu değerlendirildi ve Başkan Erdoğan’dan son dakika açıklamaları geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kritik öneme sahip Kabine Toplantısı’nın ardından kameralar karşısına geçti ve ulusa sesleniş konuşması yaptı. Erdoğan, açıklamalarının bir kısmında cafe’lerin, restoranların ve lokantaların durumuna da değindi. Mart ayı itibarı ile kademeli normalleşmeye geçileceğinin müjdesini veren Erdoğan, cafe’ler ve restoranlar açılacak mı sorusu hakkında şunları söyledi:

“Salgın tedbirleriyle ilgili şu hususları paylaşmak istiyorum. Mart aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart ayı itibarıyla kademli normalleşme sürecini başlatıyoruz.

İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Salgın tedbirleriyle sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.

Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz.

Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur, ne kadar hassas davranır, kendi illerindeki görünümü ne kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi de o derece hızlı ilerleyecektir. Tüm vatandaşlarımdan bir kez daha yürüttüğümüz mücadeleye destek vermesini istirham ediyorum.”

Sosyal Medya'da Paylaşın