Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yeni koronavirüs kararlarını açıkladı!

Koronavirüs vaka sayılarındaki artışın ardından beklenen açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vaka, hasta ve vefat sayılarının artmasının, hükümeti mevcut uygulamaları gözden geçirmeye mecbur bıraktığını söyleyerek yeni önlemleri şöyle açıkladı:

Çok yüksek riskli grubu temsil eden kırmızı kategorideki iller nüfusumuzun % 80’ini temsil eden 58 şehre ulaşmıştır. Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00 ve 05 olarak her gün devam edecektir.

Kırmızı kategorideki illerde, pazar günü uygulanan kısıtlama artık cumartesi ve pazar olarak sürecektir. Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın %50 kapasite şekilde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve sokak kısıtlaması günlerindeki paket servisi devam edecektir.

Ramazan ayında fedakarlık yapacağız. Ülke genelinde hafta sonu sınırlaması uygulayacağız. Sadece Ramazan boyunca lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak. Yine ramazan boyunca toplu iftar ve sahur gerçekleştirilemeyecektir.

Cafe ve lokantalara bazı katkılar sağlayacağız. Nisan ve Mayıs aylarınca normalleşme ve izin kapsamın sigorta desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarının primleri desteklenecek 1500 lira nakdi yardım yapılacaktır.

Sosyal Medya'da Paylaşın