Çeyrek asırdır Güney Anadolu mutfağının temsilcisi: Köşebaşı

Köşebaşı ilk şubesini 1995 yılında Levent’te hayata geçiriyor. Kısa sürede İstanbul’un en çok konuşulan mekânları arasına giren marka, yıllar içinde birçok ödülün de sahibi oluyor. Sektörün köklü markalarından olan ve bugün ise 25. yılını kutlamanın gururunu yaşayan Köşebaşı’nı Kurucusu Ali Akkaş’tan dinledik.

Köşebaşı, Adana-Tarsus başta olmak üzere geleneksel Güney Anadolu mutfağının bir temsilcisi. Köşebaşı’nı klasik anlamda bir kebap restoranı olarak tanımlayan Ali Akkaş, “Köşebaşı’nı kurmadan önce çok ciddi araştırmalar yaptık. Müşterilerin bir kebapçıya gittiklerinde neleri beğendiklerini, nelerden şikayet ettiklerini ortaya çıkardık. Farklı marinasyonlar ve dinlendirme teknikleri üzerinde çalıştık. Restoranımızı da özellikle yabancı misafirlerin beğeneceği şekilde tasarladık. 7/24 işimizin başında durunca da Köşebaşı çok farklı bir yerde konumlandı” diyor.

“Köşebaşı kısa sürede İstanbul’un en konuşulan mekânlarından biri oldu”

Ali Akkaş çocuk yaşlarından bu yana yiyecek içecek sektöründe hemen hemen her bölümde deneyim kazanıyor. Divan Otel, Şamdan, Şans Restaurant gibi sektörün önemli kuruluşlarında görev yaptıktan sonra 1995 yılında Köşebaşı’nı kuran başarılı ismin, büyük bir emek ve özveriyle kurduğu marka, bugün 3 kıtada, 7 ülkede 20’den fazla şubesiyle hizmet vermeye devam ediyor. “Hedefim günün birinde böyle bir restoran açmaktı” diyen Akkaş sözlerini şöyle sürdürüyor: “1995 yılında ortağım Mehmet Yeşilyurt ile bir araya geldik. İkimizde sektördeki tecrübemizi, çevremizi birleştirdik ve bugün 25. yılına giren İstanbul Levent’teki ilk Köşebaşı’nı açtık. Köşebaşı çok kısa sürede İstanbul’un en konuşulan mekânlarından biri oldu. Sayısız ünlü misafir ağırladık, onlarca ödül aldık. Tüm bunları yaparken hep işimizin başında olduk. Başarılı olmamızın en önemli nedeninin bu olduğunu düşünüyorum.”

“Etlerimizi Trakya Bölgesi’nden tedarik ediyoruz”

Köşebaşı’nın kebap konusundaki en önemli özelliği lezzeti ön planda tutması oluyor. Akkaş, Köşebaşı’na özel çıkardıkları lezzetlerin bugün farklı işletmelerde yapıldığını belirterek, Şaşlık Kebabı, Tarsusi Kebap, ve Toros Salatası’nın en sevilen ürünler arasında yer aldığını söylüyor. Menüde yer alan ürünlerin yüzde 95’inin kendi mutfaklarından çıkma olduğunu vurgulayan Ali Akkaş, “Etlerimizi Trakya Bölgesi’nden, yan ürünleri ise ülkemizin büyük üreticilerinden tedarik ediyoruz. Öte yandan markamızı bugüne taşıyan, şube sayısını artıran misafirlerimiz, dostlarımız oldu. 25 yıl önce çocuğunun elinden tutup gelenler bugün torunlarıyla bizi ziyaret ediyor. Çalışanlarımız da uzun süredir bizlerle” ifadelerini kullanıyor.

“Amsterdam’da 3 restoranımızla Avrupa kıtasında hizmet veriyoruz”

Bugün sektörün köklü markalarından biri olan Köşebaşı’nda öncelikli hedeflerinin markayı dünyanın farklı yerlerine yaymak olduğunu söyleyen başarılı isim sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Köşebaşı dışında suşiden hamburgere, meyhane, steak ve balığa kadar farklı alanlarda da faaliyet gösteren markalarımız da var. Şu anda Amsterdam’da 3 restoranımızla Avrupa kıtasında hizmet veriyoruz. Yakın gelecekte hem bu sayıyı artırmak hem de Avrupa’nın ve Amerika’nın çeşitli bölgelerinde restoranlar açmak istiyoruz. Öte yandan sektörümüz salgın hastalık nedeniyle zor günler geçiriyor. Biz Köşebaşı olarak tüm şubelerimizde gereken tedbirleri alarak misafirlerimizi ağırlamaya devam ediyoruz. Turizm Bakanlığı’mızın belirlediği kriterlere uyan işletmelere verdiği Güvenli Turizm Sertifikası’nı tüm şubelerimize aldık. Diliyorum ki kısa sürede pandemi etkilerini kaybeder ve tüm sektörümüz hızlı bir büyüme ile ülkemize katma değer yaratmaya devam eder.”

Sosyal Medya'da Paylaşın