Bozcaadalı Veli Dede lezzetleri ilhamını doğadan ve tarihten alıyor

Bağcılık ve şarap üretimiyle öne çıkan Bozcaada, Türkiye’nin üçüncü büyük adalarından bir tanesi. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören ada; yapıları ve rengarenk sokakları albenisi yüksek olan Bozcaada’da birbirinden keyifli cafe ve mekânlarda adından söz ettiriyor. Bunlardan biri de hiç kuşkusuz Bozcaadalı Veli Dede.

Bozcaadalı Veli Dede, faaliyetine 2013 yılında başlıyor. Ürünlerindeki tazeliğini hiç kaybetmeyen adaya özgü lezzetleri ile farkını her daim ortaya koyuyor. İşletme Sahibi Yahya Göztepe, Bozcaadalı Veli Dede ve hikâyesini şu sözlerle aktarıyor: “Ailemiz nesillerdir Bozcaada’da üzüm yetiştirerek geçimini sağladı. 2013 yılında ise üretim yerlerimizi Bozcaadalı Veli Dede markası adı altında birleştirdik. İşletmemiz iki ana üretim yerinden hizmet veriyor. Bunlardan biri adanın merkezinde bulunan pastane fırınımız. Bütün kurabiyeler, tatlılar, tuzlular burada üretilip; satılıyor. Pastane tarafının sorumluluğu ise; eşim Anna Göztepe’ye ait.”

Bozcaadalı Veli Dede’nin imza lezzetleri

Bozcaadalı Veli Dede, açıldığı ilk günden bu yana çıkardığı ve adaya gelenlerin mutlaka denediği “Sakızlı Bademli Ada Kurabiye” ile adeta ün salıyor. Tereyağlı bademli Anna badem, Antep fıstıklı koko, acıbadem kurabiye de fırının diğer özel lezzetlerinden. Öyle ki Yahya Göztepe, “Onlar bizim olmazsa olmazımız” diyor. Klasik tatlarının yanı sıra farklı ürünlere de yer veren Bozcaadalı Veli Dede’de, Polonya usulü yoğurtlu kek, zencefilli tarçınlı kurabiye, bol malzemesiyle biscotti, linzer torte, süt reçelli brownie, tuzlu karamelli çikolatalı tartlar mutlaka ama mutlaka denenmeli.

“12 senedir organik tarım yapıyoruz”

Bozcaadalı Veli Dede’nin bir de; imalathanesi bulunuyor. Bu imalathanenin sorumluluğunu ise Yahya Göztepe üstleniyor. Eskiden bir koyun ağılı olan imalathane, mimarisi bozulmadan üretim yeri haline getiriliyor. Göztepe, “Şu anda Türkiye’de koruk suyunu içecek olarak üreten biziz. Bu bizim için büyük bir onur. Bağlarımızda 12 senedir organik tarım yapıyoruz. Kısa süre önce çavuş üzümünün coğrafi işaretlemesinin tescili onaylandı. Bundan sonra İstanbul›daki pazarlarda ve marketlerde tescilli, belgeli ürünlerimizi bulabileceksiniz” diyor.

Bozcaadalı Veli Dede’de glütensiz ve şekersiz lezzetler

Bozcaadalı Veli Dede, misafirlerinin tüm beklentilerini göz önünde bulunduruyor. Glütensiz, şekersiz ve yağ içermeyen ürünleri de bu hassasiyete birer örnek. Glütensiz brownie, fıstıklı koko kurabiye, şekersiz üstelik işletmenin kendi üretimi olan organik pekmez kullanılarak yapılan üzümlü kek ve en yeni ürünlerden sağlıklı toplar da; şeker, un ve yağ kullanmadan sadece kuru meyve ve kuruyemiş içeren ürünler arasında yerini alıyor. Bozcaada’ya özel ürünlerinin bulunduğunu dile getiren başarılı işletmeci, “Sakızlı bademli kurabiyelerin yanı sıra; adalı Rumlardan kalma, geleneksel tarifine sadık kalarak yaptığımız; sütlü, vanilyalı, şerbetli börek çeşidimiz bulunuyor, ismi ise galaktobureko” ifadelerini kullanıyor.

Gelincik çiçeğinden çıkan lezzetler

Bozcaadalı Veli Dede, yerel güzelliklerini adeta lezzetlerine taşıyor. Adada yetişen gelincik çiçeği, incir ve üzümlü tatlarda yer buluyor. Gelincik soslu muhallebi, incirli tart ve pasta, kurutulmuş çavuş üzümlü kurabiye ilhamını adada yetişen meyvelerden alıyor. Üstün hijyen kurallarıyla hizmet vermeye devam eden işletme, sipariş üzerine Türkiye’nin dört bir yanına ürünlerini özenle yolluyor.Yahya Göztepe son olarak şunları söylüyor: “Hedefimiz her zamanki gibi; kaliteden, lezzetten, yaratıcılıktan ödün vermeden, Bozcaada’mızın yerel tatlarını, adamızı sevenlerle kavuşturmaya devam etmek.”

Sosyal Medya'da Paylaşın