Bonservis Gıdaser Satınalma Müdürü Fatih Kuş: “7/24 sipariş verebileceğiniz ‘bonservis.com.tr’yi çok daha ileriye taşıyoruz”

2005 yılında Esas Holding iştiraki olarak kurulan Bonservis, bu yıl sektörde 15’inci yılını tamamlıyor. İlk yıllarda tüm Türkiye’ye yönelik bir satış ağı yapılanmasına giden firma, son yıllarda sadece Marmara bölgesine odaklanıyor ve diğer bölgelerde bayilikler vererek çalışmalarını sürdürüyor. Ev dışı tüketim sektöründe özellikle HoReCa ve Online Servis konusunda uzmanlaşan Bonservis’i, Gıda Tedarikçileri Firması olan Gıdaser Satınalma Müdürü Fatih Kuş’tan dinledik. 

Gıdaser’i; Bonservis, Çoban ve Esaslı markaları oluşturuyor. Esas Holding Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri olup aynı zamanda Pegasus, UN RoRo, Korozo, Ayakkabı Dünyası, Mc Fit gibi birçok büyük firmaların da iştiraki konumunda. Esas Holding Sn Şevket Sabancı ve ailesi tarafından kurulmuş olup, CEO’luğunu Çağatay Özdoğru yapıyor. Üreticiden direkt profesyonel kullanıcıya aracısız ve zamanında hizmet götüren “Satış ve Dağıtım” şirketi olduklarını ifade eden Fatih Kuş, “Uzmanlığımız, yerli ve uluslararası gıda markalarını depolamak, satmak ve dağıtmaktır” diyor. 

“Gıda güvenliğine olan tereddütlerin ortadan kaldırılması gerekiyor” 

Gıda tedarikinde doğru planlamanın kesinlikle insanların sağlıklı ve hijyenik şekilde beslenebilmelerini sağlama temeli üzerine kurulması gerektiğini ifade eden Fatih Kuş, “Tedarik zinciri içindeki tüm oyuncularda ‘Gıda Güvenliği / Hijyeni Kültürü’nün geliştirilmesinde farkındalığın artırılması ve tüketicilerin ev dışı tüketim noktalarında sunulan gıdaların kalitesine ve güvenliğine olan tereddütlerinin ortadan kaldırması tüm tedarikçilerin ortak hedefi olmalıdır” ifadelerini kullanıyor.

“Kendimize özel yazılımlar geliştirdik” 

Firma, sevkiyat ve planlama konusunda tüm teknolojik ve digital faydaları değerlendiriyor. “Ürün alımından teslimine kadar tüm aşamalarda ürün barkodu bizim için çok önemli” diyen Kuş sözlerini şöyle sürdürüyor: “İstanbul gibi karmaşık ve cosmopolit şehirlerde sevkiyat yapmak, dağıtım verimliliğini düşürmektedir. Biz bu alanda Yandex gibi navigasyon verilerini harmanlayan kendimize özel yazılımlar yaptırdık. Tüm sevkiyat araçlarımızı ve depolarımızı online sistem üzerinden takip ediyoruz. Uyulması gereken araç ya da depo sıcaklıkları dışına çıkıldığında yetkili kişilere uyarı mesajları gidiyor” 

“Kampanyalarımız müşterilerimize fiyat avantajı sağlıyor” 

Pandemi sürecinde dijitalleşmenin hız kazandığına vurgu yapan başarılı yönetici, firma olarak, yaklaşık 2 yıldır dijitalleşme üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, “Hedefimiz bonservis.com.tr’yi çok daha ilerilere taşımak. Yapmış olduğumuz kampanyalar, fiyatlar müşterilerimizin iş yükünü kolaylaştıracaktır. Online servisten verdiğiniz siparişler 2 gün içerisinde gıda taşımasını bilen profesyonel çalışanlarımız tarafından teslim ediliyor. App uygulamasından da kolaylıkla siparişlerini verebiliyorlar” açıklamalarında bulunuyor. Bonservis, mikro dağıtım yapıyor. Böylelikle depolama anlamında müşterilerine kolaylık sağlıyor. Donuk, taze ve ortam muhafaza şartlarında 3 farklı rejimde ürün teslim ediyor. Öte yandan şirkette, 2 kurumsal demo şefi ve 1 demo mutfağı bulunuyor. Sektörün önde gelen isimlerinden oluşan danışma kurulu da mevcut. Öte yandan Bonservis ürünlerinin hepsi, direkt üreticiden temin ediliyor. Fatih Kuş, ithalatını yaptıkları ürünlerin ağırlıklı Avrupa ve Uzakdoğu menşeli olduklarını belirtiyor.

“Portföyümüzde 2500 çeşit ürün bulunuyor” 

Bonservis’in geneli İstanbul’da olmak üzere 4.500 kayıtlı, 2.493 aktif müşterisi bulunuyor. Aktif müşterilerin yüzde 80’ini ise HoReCa kanalı oluşturuyor. “Toplam 43 ilde 60 bayimiz bulunuyor” diyen Kuş şöyle devam ediyor: “Müşteri segmentasyonumuzu; restoran, café, bufeler, yemekhaneler, okullar, kantinler; ürün portföyümüzü ise bize inanan tedarikçiler oluşturuyor. Bonservis dışında; Çoban, Esaslı, Millac, Salud, Jelyap, Sevenco, Assan, Nestle, Puratos, Danone, Alpro, Diversey, Balparmak, Fora, Baktat, Korozo, Koska, Hazz, Peklez, Lemonera öne çıkan markalarımızdan. Portföyümüzde 2500 çeşit ürün bulunuyor.”

“Sektörde yapılan usulsüzlük işlemlerine daha sert yaptırımların olması gerekiyor” 

Glutensiz, vegan ve ketojenik beslenmek isteyen müşteri taleplerini karşılayabilmek için ürün portföyünde özel ürün grubu oluşturan Bonservis, çevre duyarlılığına ve sosyal sorumluluk projelerine de destek veriyor. 2020 yılında en büyük hedeflerinin insanların 7/24 sipariş verebileceği bonservis.com.tr’yi çok daha ilerilere taşımak olduğunu söyleyen Fatih Kuş sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Otellerde başlatılan Güvenli Turizm Sertifikası uygulamaları gıda tedarikçilerine de uygulanmalıdır. Gıda sektöründe yapılan tağşişlerin ve kayıt dışı işlemlerin cezai işlemlerinin çok daha sert olması gerekmektedir.” 

Sosyal Medya'da Paylaşın