Antalya’da AGYİD ve ATSO iş birliğiyle gastronomi çalıştayı düzenlendi!

Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Antalya’da deniz, kum ve güneşin yanında gastronominin de öne çıkması için “Antalya’nın Gastronomi Destinasyonu Olması İçin Gerekli Stratejiler Çalıştayı” düzenlendi. Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AGYİD) tarafından, Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) desteğiyle Akra Otel’de organize edilen çalıştayda, gastronominin geliştirilmesi için öneriler sunuldu.

Antalya Valisi Ersin Yazıcı

AGYİD Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği, gastronomi sektörü dernekleri, sektörün önde gelen isimleri, otel ve restoran yatırımcıları, seyahat acenteleri ve gazeteciler başta olmak üzere ağırlama sektörünün tüm paydaşlarını “Antalya’nın Gastronomi Destinasyonu Olması İçin Gerekli Stratejiler Çalıştayı”nda bir araya getirdi. Dün Antalya Akra Otel’de düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, ATSO Başkanı Davut Çetin ve AGYİD Başkanı Zeki Özen gerçekleştirdi.

Çalıştay Vali Yazıcı’nın yanı sıra, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, turizm sektör temsilcileri, restoran ve lokanta işletmeciliği, seyahat acenteciliği ve tur operatörleri ile gastronomi sektöründe uzmanların katılımıyla düzenlendi.

Turizmin başkenti Antalya için alternatif turizm noktasında gastronominin önemli olduğuna değinerek sözlerine başlayan Vali Yazıcı; “Turizmin başkenti Antalya’mıza, alternatif turizm noktasında katkı sunacağına yürekten inandığım bu önemli çalıştaya hepiniz hoş geldiniz. İnşallah çalıştayın sonunda şehrimiz için hayırlı ve güzel sonuçlar elde ederiz. Ben öncelikle bu önemli çalıştayda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“Antalya’nın unvanlarına ‘gastronomi kenti’ni de katmalıyız”
ATSO Başkanı Davut Çetin de yıllardır Antalya’nın turizmini çeşitlendirmeye, marka değerini artırmaya çalıştıklarını, kent turizmini geliştirme konusunda kültür ve sanat projeleri yaptıklarını anlattı.

“Rota Antalya” gibi dijital turizm uygulamalarının ardından “gastronomi turizmi”ni çalışma programına dahil ettiklerini vurgulayan Çetin, “Antalya piyazına, serpme böreğe, tahinli kabak tatlısına, turunç kabuğu ve bergamot kabuğu reçeline coğrafi işaret aldık. Gastronomide az sayıda yıldız yaratmanın ötesine geçmeli, kentte gastronomi kültürünü geliştirmeli, Antalya’nın unvanlarına ‘gastronomi kenti’ unvanını da katmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Çevikol Tuncer de Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yoğun programları nedeniyle çalıştaya katılamadığını belirtti. Tuncer, turizmde dünyanın vazgeçilmez destinasyonları arasında yer alan kentin bu zenginliğinin, gastronomiyle daha da güçleneceğini anlattı.

AGYİD Başkanı Zeki Özen

AGYİD Başkanı Zeki Özen, kenti gastronomi destinasyonu haline getirebilmek için çalıştayda yol haritası belirleyeceklerini, bunların uygulanmasının da takipçisi olacaklarını vurguladı.

Gastronomi yazarı Emin Altıner – Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal – Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen 

Gastronomi yazarı Emin Altıner’in moderatörlüğünde düzenlenen panelde konuşan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen de birçok otelin başarılı şekilde gastronomi lezzetlerini sunmaya başladığını ifade etti.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise kentin lezzetlerinin tanıtılmasına yönelik etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Sosyal Medya'da Paylaşın