Yıldız Şeflerden Ana Roš, Gastromasa 2022’de!

Bu sene yedincisi gerçekleşecek olan, gastronomi dünyasının en önemli Michelin yıldızlı şeflerini, sommelierleri, miksolojistleri, trend yaratan mutfak dehalarını Türkiye’de ağırlayan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, dopdolu programı ve seçkin katılımcılarıyla gastronomi dünyasını şekillendirmeye ve ufkumuzu açmaya bu yıl da devam ediyor. 19-20 Kasım’da “Sürdürülebilirlik & Biyoçeşitlilik” temasıyla Gastromasa; Gastromasa Pastry, Gastromasa Bar, Gastromasa Hospitality olarak yeni konseptleri ile dünya gastronomisine damgasını vurmaya hazırlanıyor!

Yıldız şeflerden Ana Ros, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek organizasyonda gastronomi sektörü ve tutkunları ile buluşuyor.

Kendi kendini yetiştirmiş bir aşçıdır, Kobarid’deki Hiša Franko restoranının mutfağını yönetmektedir. 2017 yılında The World’s 50 Best Restaurants akademisi tarafından dünyanın en iyi kadın şefi seçildi. 2019’da Travel + Leisure, Hiša Franko’yu dünyanın en iyi 30 restoranından biri olarak seçti. Hiša Franko, 2020’de Slovenya için Michelin Rehberi’nin ilk derecesini sunduğu için iki Michelin yıldızı ile ödüllendirildi. Restoranı, sürdürülebilirlik konusunda da özel olarak dikkat çekti.

Yemek pişirme tarzı, yerel malzemelerle hazırlanan yukarı Soča vadi bölgesinden geleneksel tariflerin yenilikçi bir şekilde yeniden yorumlanmasını içeriyor. Roš kendi yaklaşımını “teknik, neredeyse bilimsel” olarak nitelendiriyor. Çiğ yiyecekler, özellikle sebzeler servis etmeyi tercih ediyor.

Ana Roš her zaman sürdürülebilirliğin ve yerel, mevsimlik, özgün ürünlerin benzersiz yemeklere dönüştürdüğü bir şampiyon olmuştur. Bu nedenle, kendi değerlerini paylaşan toplayıcılar ve çiftçiler gibi yerel sağlayıcılarla yakın bir şekilde çalışır.

“Doğada ve vahşi doğada o kadar ortaya çıktık ki, şu anda yaptığımızdan farklı bir şekilde yemek yapamıyoruz. Bir yemeği kopyala-yapıştır yapmak da çok zor çünkü bizim çevremizde başka kimsede yok.” diyor.

Biletler Biletix’te https://www.biletix.com/etkinlik/12W01/TURKIYE/tr

Sosyal Medya'da Paylaşın