Türkiye’nin Gururu Şef Ahmet Dede İki Michelin Yıldızı Kazandı

Deniz ürünleriyle tanınan Şef Ahmet Dede’nin ”Dede” adındaki restoranı İngiltere ve İrlanda 2023 için Michelin Rehberi, iki yılın ilk yüz yüze etkinliğinde Michelin Yıldızına ikinci kere sahip oldu. Restoranı İrlanda’nın Cork İlçesi, Baltimore’da bulunmaktadır.

Ahmet Dede’nin Foodinlife için verdiği özel demeçte ödül hakkındaki yorumlarını sizlerle paylaşıyoruz; ‘Michelin seremonisi dün akşam 6’da İngiltere’de, Silverstone Circuit Northamptonshire’da gerçekleşti. Orada aldık ikinci yıldızı, muhteşem oldu. Çok heyecanlıydık ve gururluyduk. Hem kendim kişisel olarak hem ekibim için Türkiye ve İrlanda’yı iki ülkeyi temsil ettiğimden dolayı bu özellikle çok anlamlı bir ödül benim için. Çok gururluyum ve mutluyum. Bekliyordum olacağını da bunun için gerçekten çok çalıştım. Hem ekibim hem ben kısacası herkes son 16 aydır asıl hedefimiz buydu. Özellikle ekibime de baskı yapmadan güzel bir şekilde kazandık ikinci yıldızı. Şimdi bir tane kalmış oldu, onu da alırsak tamam olacak’

Türkiye’de doğup büyüyen ve buradan gastronomi alanında ilham alan Dede, ufak yaşlarından itibaren annesiyle birlikte yemek yapmaya başladı. Profesyonel anlamda aşçılık yapmaya ise 2o’li yaşlarında karar verdi. Ahmet Dede, 8 hafta boyunca aşçılık okulunda eğitim gördü. Buradaki hocalarının üniversitede şeflik eğitimi almasını tavsiye etmesi üzerine Dublin Institute Technology Culinary Üniversitesi’ne başladı. Yıldız sahibi çeşitli restoranlarda çalışarak deneyim kazanan Ahmet Dede, 2018’de ilk Michelin yıldızını aldı. Ardından kendi restoranını kuran Dede, bu restoran için de 2021’de Michelin yıldızını almaya yeniden hak kazandı.

Rehbere bu yıl eklenen toplam 20 yeni tek yıldızlı restoran vardı, üç yeni iki yıldızlı, üç yıldızlı restoranların tümü statülerini korudu.

Hizmet Ödülü, Dublin’in şehir içi Liberties bölgesindeki Spitalfields pub’dan Declan Maxwell’e gitti. Michelin Sommelier Ödülü, Londra’daki So|La restoranından Tara Ozols’a verildi. Miksoloji bilimini tanıyan, türünün ilk örneği olan Michelin Kokteyl Ödülü, Moulin Rouge’dan Makis Kazakis’e gitti.

 

Yeni iki yıldızlı restoranlar

Alex Dilling, Hotel Cafe Royal, Londra’da

Ledbury, Londra

Dede, Baltimore, İrlanda Cumhuriyeti

Yeni bir yıldızlı restoranlar

Pentonbridge Konukevi, Cumbria

Gidleigh Parkı, Devon

Samling, Cumbria

So-Lo, Lancashire

Tudor Geçidi, Surrey

Grace & Savour, West Midlands

Timberyard, Edinburg

Heron, Leith

Restoran 22 Çam, Cambridge

Terre, İrlanda

Geçiş, Batı Sussex

Lumiere Restoranı, Gloucestershire

Mağaza, Norfolk

Luca, Londra

Acleaf, Devon

Cycene, Londra

Heft, Newton – Cartmel, Göller Bölgesi’nde

Gündönümü, Newcastle Upon Tyne

Taku, Londra

St Barts, Londra

Sosyal Medya'da Paylaşın