Türkiye ve dünya tarımında yepyeni bir dönem: Dijital fabrikalar

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini gösterirken; kriz sonrası yaşam tarzında ve iş yapış şekillerinde birçok değişikliği de beraberinde getirecek gibi gözüküyor. Özellikle çoğu iş modelinin dijitale kaydığı şu günlerde dijital fabrikalar da gündeme gelmeye başladı.

Nedir bu dijital fabrikalar diye araştırdığımızda; maliyette tasarrufu, üretimde sürekliliği sağladığını görüyoruz. Cantek Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Karaca, bu projeyi birkaç ay önce Antalya’da hayata geçirerek, Türkiye’nin ilk bitki fabrikasını kuruyor. Yüzde 95 daha az su kullanılarak, topraksız ve kapalı alanda faaliyet gösteren fabrikanın, gıda krizinin önlenmesinde önemli rol üstleneceği öngörülüyor.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, Can Hakan Karaca, tarım alanlarının giderek azaldığı fakat buna karşın gıda ihtiyacında da bir o kadar artış yaşandığı son zamanlarda; sağlıklı, sürekliliği olan ve sabit fiyatlı gıda temin edilebilmesi için kurduğu bitki fabrikası ile ilgili Türkiye’de yepyeni bir döngüyü de hayata geçirmiş oluyor. “Biz buna tarımın dördüncü evresi diyoruz” diyen Karaca sözlerini şöyle sürdürüyor: “Hiçbir zirai mücadele ilacına gerek duyulmadan, doğaya ve hiçbir canlıya zarar vermeden 365 gün 24 saat üretim gerçekleşiyoruz. Biliyorsunuz bitkiler de canlı varlıklar. Bu ve benzeri salgınlar ilerleyen süreçte bitkilere de gelebilir. Seralarda ve açık alanlarda ürün yetiştiremeyebiliriz. Bitki fabrikalarında kapalı ve izole bir ortamda ürün yetiştirildiği için, bu gibi durumlarda da avantaj sağlamakta. Tabi inşallah böyle bir süreci yaşamayız ama önlemlerini de almamız gerekir. Her şeyin en iyisini seçerek ve deneysel çalışmalar yaparak bu başarıyı yakaladık. Bitki fabrikaları ile birlikte Türkiye ve dünya tarımında yepyeni bir dönem başladı.”

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın