Menengiç ağacından 4 yılda, 28 milyon 650 bin liralık Siirt fıstığı elde edildi

Menengiç ağaçlarından fıstık çıkar mı? 5 yıl önce başlayan bir proje bugün meyvesini verdi. Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Siirt ve Şırnak’ta yabani menengiç ağaçlarına, Siirt fıstığı aşılandı. Ve böylece Menengiç ağaçlarından yaklaşık dört yıl içerisinde Siirt fıstığı elde edildi.

Proje için ilk adım 5 yıl önce atıldı. 105 bin dekar orman alanında 867 bin yabani menengiç ağacına 2.6 milyon adet Siirt fıstığı aşılandı. 5 yıl sonra meyvesini veren ağaçlardan 573 ton kuru fıstıkla orman köylüsü 28 milyon 650 bin lira gelir elde etti.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberinde yer alan bilgilere göre, Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Cevdet Çicek yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ağaçlar fıstık fabrikasına dönüşüyor. 4-5 yıl sonra bu gelirin 216 milyona çıkacağını tahmin ediyoruz. Siirt fıstığının geçmişi 15 yıl. Orman Bölge Müdürlüğü yabani menengiç ağaçlarına yaptığımız aşıların tutmasından sonra 3-4 yıl sonra menengiçler, yılda 1-2 kilo; 8-10 yıl sonra 4-5 kilo arasında meyve veren Siirt fıstığı fabrikasına dönüşüyor. 4 ila 5 yıl sonra ağaçlar tam verime geçeceklerinden yıllık 4 bin 322 ton civarında olacağı, orman köylümüzün bugünün değeriyle yıllık 216 milyon 87 bin TL gelir sağlayacağını tahmin ediyoruz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın