Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle: “Süreçten güçlenerek çıkacağız”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Mart ayında yüzde 18 düşüş kaybeden ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Mart ayında ihracat, Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre yüzde 17,8 düşüşle 13 milyar 426 milyon dolar olmuştu. Son 12 aylık ihracat ise 179 milyar 98 milyon dolara ulaştı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, gündemle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Küresel ekonomik koşullardaki beklentilerde bu denli zorlu bir tabloya rağmen, önceki deneyimlerimizden hareketle Türk ekonomisinin şoklara dayanıklı olduğuna ve Türk ihracatçısının da bu süreçten güçlenerek çıkacağına dair inancımız tamdır” dedi.

“Türkiye ihracatçısının proaktif gücü koronavirüse karşı iyi bir sınav verdi”

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının yol açtığı krizle ilgili değerlendirmelerde bulunan Gülle şunlar söyledi: “Mart ayı ihracat rakamlarımız, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının küresel ticaret üzerinde beklenen etkilerini gözlemlediğimiz bir tabloya işaret etmektedir. 2020 yılının üçüncü ayında, koronavirüs salgınının merkezinin en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa Birliği’ne kayması, dünya genelinde gözlenen talep şoku ve tedarik zincirindeki kırılmaların etkisini, güçlü bir şekilde küresel ticaret üzerinde gözlemlemeye başladık ve ihracatımız da bu tablodan doğal olarak etkilendi. Türkiye ihracatçısının proaktif gücüyle dünya ekonomisini durma noktasına getiren koronavirüse karşı iyi bir sınav verdi. Çin, Almanya ve İtalya gibi birçok ihracatçı ülkenin aksine ihracatçı sayımız artarken, pazarlarımızı genişletmeyi başardık. Firmalarımıza küresel ticarette bugün yaşanan olağanüstü gelişme ve koşullara rağmen ihracattan vazgeçmemeleri hasebiyle teşekkür ediyor ve tebrik ediyorum.”

Dünya’da yer alan habere göre, İsmail Gülle öte yandan küresel virüs salgınının dünya ekonomisi ve küresel ticarete yönelik öngörüleri de tümüyle değiştirdiğini hatırlattı ve şöyle devam etti: “Küresel ekonomik koşullardaki beklentilerde bu denli zorlu bir tabloya rağmen, önceki deneyimlerimizden hareketle Türk ekonomisinin şoklara dayanıklı olduğuna ve Türk ihracatçısının da bu süreçten güçlenerek çıkacağına dair inancımız tamdır. 2020 ve sonrası için hedeflerimizin arkasındayız. Yolumuza devam edeceğiz. İnanıyoruz ki, salgının sona ermesinin ardından ihracatçılarımız yaşanan bu kaybı ciddi manada telafi edecek; ihracatta Türkiye’nin küresel ticaretin ‘güvenilir limanı’ olduğunun tescillenmesiyle yeni rekorlara imza atmayı kaldığı yerden sürdürecektir.”

 

Sosyal Medya'da Paylaşın