Ticaret Bakanlığı’ndan Servis Ücreti Denetimi

Ticaret Bakanlığı, restoran ve kafelerde müşterilerden alınan servis ücretlerini denetlemeye başladı. İstanbul’da mevzuata aykırı hareket eden bir işletmeye 834 bin lira idari para cezası kesildi.

Ticaret Bakanlığı, restoran ve kafelerde servis ücreti ya da hizmet belirtmeden ücret alınmasına yönelik ve bu ücretlendirmenin fiyat listesinde göstereyen işletmelere cezai işlem uygulandığını bildirdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ ile; yiyecek-içecek hizmet sunulan lokanta, restoran, kafe, pastane gibi işletmelerde, fiyat listelerinin iş yerinin giriş kapısının önüne ve masaların üstüne konulmasının zorunlu hâle getirildiği hatırlatılırken; menü fiyatlarının yanı sıra servis ücreti adı altında alınan ücretlerin de tarife/fiyat listelerinde gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Bu bilgilendirme yazılarının, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’na duyurulması için iletilen açıklamada, bu konunun ticaret il müdürlüklerine de denetimleri sıklaştırma talimatının verildiği kaydedildi.

İstanbul’da bir işletmeye ceza kesildi

Mart ayında İstanbul İl Ticaret Müdürlüğü tarafından bir kafe zincirine yapılan denetlemede, bazı ürünlere dair fiyat bilgilerinin bulunmadığı ve servis ücreti alındığı tespit edilirken, yapılan açıklamada 384 ürün için toplamda 834 bin 48 lira idari para cezası kesildiği belirtildi.

Gerçekleştirilen denetimlerin 2024 yılı boyunca devam edeceği vurgulanırken, her bir aykırı durum için 2 bin 172 lira idari para cezasının uygulanacağı bilgisi de verildi.

Kaynak: AA

Sosyal Medya'da Paylaşın