Artizan Bakery’de Özel Bir Marka: Urban Bread

Ekşi Mayalı Ekmek denilince akla ilk gelen isimlerden Urban Bread. Emrah Sati, 2017’de ortağı Emre Metin ile birlikte kuruyor Urban Bread’i. Bugün olağan hâle gelmiş kanserojen maddelerin çokça kullanıldığı bir gıda alanında ekşi mayalı ekmekleri, katkı maddesiz hamur işleri ile sağlık ve lezzeti bir arada tutan bir marka Urban Bread. Dergimizin 87. sayısında Urban Bread Kurucu Ortağı Emrah Sati’den Urban Bread’in hikâyesini ve öne çıkan özelliklerini dinlediğimiz değerli bir sohbet gerçekleştirdik.

Bugün 4 şubesiyle İstanbul’un en sevilen mekânlarından olan Urban Bread’in doğuş hikâyesi, dolambaçlı bir yoldan ait olduğu noktayı bulmuş. Televizyon kanallarında teknik yönetmenlik yapan kurucu Emrah Sati, radikal bir değişiklikle gıda tedarik firmasında satış temsilcisi olarak kariyerine yön veriyor. Emrah Bey’in keskin seçimi, onu bir hobi olarak başlayıp sonrasında tutkuyla yaptığı ekşi mayalı ekmeklere götürüyor. Gıda sektörüne geçtiğinde; “Bir süre önce İstanbul’a yerleşen, Amerikalı emekli bir şefle tanıştım. Ekşi mayalı ekmek nedir, sağlık için neden bu kadar önemlidir ondan öğrendim.’’ diyerek anlatıyor Urban Bread’in ilk kıvılcımlarını.

Tesadüfler ve bir ustadan el almak

İlk ekşi mayalı ekmek tadımını; “Şefin altın gibi sakladığı köşesinden minicik kesip bana ikram ettiği parçayla deneyimlemiş oldum.’’ sözleriyle ifade ediyor Emrah Sati. Hobi olarak başlayan ekşi mayalı ekmeğe olan ilgisi zamanla yoğunlaşıyor. Ekşi mayalı ekmeğin Türkiye’de görece bilinmediği bir dönemde başlayan ilgisini bilgiye dönüştürdüğü süreci şöyle anlatıyor: “Kısıtlı yerli ve yabancı kaynaklarla eğitimime devam ettim. Kendimize ve arkadaşlarımıza yapıp hediye etmeye başladım. Bu dönemde çalıştığım şirket mali problemlerden dolayı kapanmak zorunda kaldı. Biraz daha eli taşın altına sokma zamanının geldiğini düşünerek evimin bir kısmını ekmek atölyesine çevirdim.” Böylece sağlıklı ekmek tüketiminin öneminin giderek artması, pozitif geri dönüşler, artan online satışlar 2017 yılında Emrah Bey ve ortağını Urban Bread’e yönlediren son itici güçler oluyor.

Kaliteli ve sağlıklı ürün reçeteleri

Urban Bread’in ilk mağazası Gayrettepe’de açıldıktan sonra sadece ekmek değil pastane kısmında da kaliteli ve sağlıklı lezzetler için reçeteler araştırmasına koyulmuş ikili. Ekşi mayalı ekmeğin meşakkat gerektiren yapım sürecini Emrah Bey; “Yaklaşık 12 saat oda sıcaklığında, 12 saat de 4 derecelik soğuk odada devam eden mayalanma süreci vardır. 24 saatin sonundaki pişme aşaması ise düşük derecede yavaş bir şekilde 1 saati bulmaktadır.’’ diyerek aktarıyor. Urban Bread’in sağladığı başarıyı bir bütün olarak yorumlayan Sati, özellikle ürün kalitesine verdikleri önemi vurguluyor: “Ekmeğimizde ve diğer ürünlerimizde ham madde kalitesini maksimum seviyede tutan tedarikçileri tercih ediyoruz.”

Urban Bread’te Açık Mutfak

Urban Bread ürünlerinin hem üretim hem de satış alanı olan Gayrettepe mağazasında açık mutfağı bulunuyor. Zararlı katkı maddelerinin ürünlerde kullanılmasından kati bir netlikte geri duran Emrah Bey; “Artık standart hâline gelmiş, .zünde kanserojen olan katkı maddelerinin hiçbir şekilde üretimimize dahil edilmediğine şahit olunmasını istedik. Dileyen misafirlerimiz açık mutfağımızda yapılan her şeyi birebir izleyebilmektedirler.” sözleriyle aktarıyor titizliklerini. Urban Bread’in ürün çeşitliliği, misafirlerin beğenileri ile doğru orantılı bir şekilde yenileniyor. Ekmek ve pastane ürünlerinin yanında glutensiz karabuğday ve nohut ekmeği, tatlı-tuzlu glutensiz pastane ürünleri yer almakta.

Urban Bread ile ilgili hedefleri sorduğumuzda ise hayata geçmeye hazırlanan kafe-restoran tarzında Urban Bread’e kardeş bir işletme olduğunu öğreniyoruz. Son olarak; “Urban Bread’de bizim yanımızda bize destek olan, yeni işletmemizde de bizi yalnız bırakmayacak ve bizi tercih edecek olan bütün misafirlerimize şükranlarımı sunuyorum.’’ sözlerini ekliyor Emrah Bey.

Sosyal Medya'da Paylaşın