Tayland, 6 yeni yıldızla Michelin Rehberi’ndeki restoran sayısını 361’e yükseltti

Michelin Rehberi 2022 yılı için Tayland edisyonunu açıkladı. Bu yıl 6 restoran ilk Michelin yıldızlarına kavuşurken Bib Gourmand listesine de 33 restoran giriş yaptı. İki yıldızlı 6 restoran ise, statülerini korudu. İşte 2022 Michelin Rehberi’nin Tayland için seçtikleri!

Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, “Birçok ülkede Covid-19 salgını sırasında sokağa çıkma kısıtlamaları ve yemek yeme kısıtlamaları nedeniyle restorancılık tüm zamanların en düşük seviyesinde. Bununla birlikte Taylan, sokak yemeklerinden ilham alan tezgahlar ve eski tariflerden otantik Tayland yemekleri gibi ilginç mutfak türlerine sahip yeni restoranların açılışını görüyor. Yemek yiyenler sağlıklı yaşam tarzları ve gıda kaynakları konusunda giderek daha fazla endişe duyduğundan, yerel ürünler ve malzemeler menüye dahil ediliyor. Bu sadece mutfağı yücelten optimum tazeliği sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda yerel ekonomiyi canlandırmaya yardımcı olan tarım ve restoran endüstrilerinde sürdürülebilirliği teşvik ediyor” diyerek Tayland’ın başarısını kutladı.

6 restoran ilk Michelin yıldızını aldı

2022 Michelin Rehberi – Tayland baskısında, 6 restoran yıldızlılar listesine eklendi. Aksorn, 1940’lardan 1970’lere kadar şefin topladığı Tay yemek kitaplarında ilham alarak lezzetli yemekler sunan bir Tayland restoranı. Côte by Mauro Colagreco, Fransız Riviera’sından ilham alan ve çağdaş yemekler sunan sürprizlerle dolu bir Omakase deneyimi sunuyor. Gaa, modern teknikler ve sunumlarla dönüştürülmüş çok çeşitli Hint yemekleri sunan yenilikçi bir restoran. IGNIV, eşsiz bir ortak yemek deneyimi ile modern Avrupa mutfağına kendi yorumunu katıyor. Savelberg, kaliteli malzemelerle hazırlanan sofistike Fransız yemekleriyle alakart ve sabit menüler sunan çağdaş bir Fransız restoranı. Yu Ting Yuan ise, rafine Kanton yemekleri sunarak Çin mutfağının lezzet nüanslarını vurgulamasıyla öne çıkıyor.

PRU, Michelin yeşil yıldızını korudu

Phuket’teki tek Michelin yıldızlı restoran olan PRU, iki yıldır sürdürülebilir gastronomi uygulamaları için verilen Michelin Yeşil Yıldızını koruyor. PRU’nın sebze, bitki ve çiçek tedarik eden çiftliği ve menüdeki %100 yerel kaynaklı malzemeler, çevre dostu mutfak anlayışında mükemmmelliği gözler önüne seriyor ve restoran endüstrisi için bir ilham kaynağı oluyor.

2022 Michelin Young Chef Award’ın sahibi Garima Arora

Gaa’nın baş şefi olan Garima Arora, 2018 yılında Michelin yıldızı kazanan ilk Hintli kadın oldu. Mutfağı yerel kaynaklı malzemeler ve geleneksel pişirme tekniklerine odaklanan Garima Arora, bu yıl Michelin Young Chef Award’a layık görülerek kariyerindeki yükselişini sürdürüyor.

2022 Michelin Guide Service Award Thiabud Charlemart’nin oldu

Côte by Mauro Colagreco’nun restoran müdürü olan Thiabud Charlemart, servis ekibinin profesyonelliği ve eğitimiyle Michelin müfettişlerini etkiledi. Servisteki mükemmelliklerinin yanı sıra pişirme yöntemleri de dahil olmak üzere yemekler hakkındaki bilgileri bu ödülü almalarında etkili oldu.

İşte 2022 Michelin Rehberi Tayland edisyonu:

6 yeni Michelin yıldızlı restoran

26 tek Michelin yıldızlı restoran

1 Michelin Yeşil Yıldızlı restoran

133 Bib Gourmand

6 İki Michelin yıldızlı restoran:

Chef’s Table

Le Normandie

Mezzaluna

R-Haan

Sorn

Sühring

Sosyal Medya'da Paylaşın