Şef Eda Tunç 2023 Avustralya Tapas Şampiyonu Oldu!

Türk baklavası ve somon mus bariz bir eşleşme olmayabilir – ancak Manukau’daki Ignite Kolejleri’nde düzenlenen dünkü Australasia Tapas Yarışmasında kazanan bir kombinasyon oluşturdular. Cordis şefi Eda Tunç, hem Türk mirasından hem de Aotearoa Yeni Zelanda’daki yaşamından esinlenerek hazırladığı şaşırtıcı ve gösterişli bir yemek olan ‘Herkes için Baklava’ ile birinci oldu.

“Türk ve Yeni Zelanda mutfak geleneklerini bir araya getirmek, iki farklı ama aynı derecede lezzetli dünyanın uyumlu evliliğini kutlamak istedim – ve aynı zamanda geleneksel tariflerin sınırlarını zorlamak ve tek bir tabakta nelerin birleştirilebileceğine dair normlara meydan okumak istedim” diyor Eda.

“Nihayetinde, yemeğin yenilikçi lezzetleri, kültürel önemi ve ustaca uygulanması onu açık ara kazanan yaptı.” Bu rekabetin sert olmadığı anlamına gelmiyor. Tasman’ın her iki yakasından 29 yetenekli şefin katıldığı yarışma, destansı boyutlarda bir yemek yarışmasıydı. Aslında yarışmanın organizatörü ve Stratejik Ortaklık Derneği’nin Becerilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Şef Jasbir Kaur, bu yılki katılımların etkinliğin beş yıllık tarihindeki en yüksek kalibrede olduğunu söylüyor.

Jasbir, “Bu yılki yarışmada inanılmaz düzeyde yetenek ve yenilik sergilendi” diyor. “Şefler yaratıcılığın ve lezzetin sınırlarını zorlayarak en iyi performanslarını sergilediler. Her bir yemeğin nasıl benzersiz bir hikaye anlattığını ve Yeni Zelanda’nın tapas sahnesini tanımlayan mutfak çeşitliliğini yansıttığını görmek gerçekten etkileyiciydi.” Jasbir’e göre Avustralya Tapas Yarışması’nı diğer mutfak yarışmalarından ayıran da işte bu hikaye anlatımı. “Tapas yarışmalarının hem yarışmacısı hem de organizatörü olan bir şef olarak, bu etkinliklerin gerçek büyüsünün yaratıcılık, kültür ve toplumu tek bir tabakta harmanlama becerilerinde yattığını öğrendim. Her yarışma sadece bir yemek yarışması değil, mutfaklarımızı besleyen sanatın ve tutkunun bir kutlamasıdır; şefleri ve yemek meraklılarını lezzetlerin ve yeniliklerin keyifli dansında bir araya getirir. “Bu sadece kazanmak ya da kaybetmekle ilgili değil; kurduğumuz bağlantılar, yemek aracılığıyla anlattığımız hikayeler ve Yeni Zelanda tapas sahnesini tanımlayan sürekli gelişen lezzet gobleniyle ilgili.”

Eda tüm masrafları karşılanan İspanya seyahatini ve Dünya Şampiyonasında yarışma hakkını kazanırken, başka ödüller de vardı. Cassia’dan Stephen Sami ropa vieja ve siyah sarımsaklı muhteşem togarashi kaplı kabuğuyla ikinciliği kazanırken, En İyi Tapas Konsepti furikake patates kağıdı ile süslenmiş yıllanmış chorizo ve romesco jelli snapper zeytin yumurtasıyla The Union Post’tan Gurujodh Singh’e gitti. Bu arada, Havana Bar and Restaurant’tan Jaehoon Eom, dana tartar flamenko kreasyonuyla Cutting Edge Tapa ödülüne layık görüldü. Dünya yarışmasına sadece iki ay kala Eda Tunç, dünya şampiyonluğunu elde etme umuduyla ‘Herkes İçin Baklava’sına son rötuşları yapacak. Türk-Kivi kültürünü küresel sahnede sergilemek için sabırsızlanıyor. “İspanya’da Avustralasya’yı temsil edebilmek ve Türk baklavasının Yeni Zelanda’ya özgü malzemelerle birleştirildiğinde ne kadar muhteşem olabileceğini tüm dünyaya gösterebilmekten büyük gurur ve onur duyuyorum” diyor.  “Bunun hangi kültürden olursa olsun herkese hitap edecek bir yemek olduğuna inanıyorum ve tam da bu yüzden adını ‘Herkes İçin Baklava’ koydum.” 2023 Australasia Tapas Yarışması E-Spain, UNOX, HTT (Hospitality Training Trust), Great Taste NZ ve Nestlé sponsorluğunda gerçekleştirilmiş olup Vutter, Olive Black, Puhoi Distillery ve Education New Zealand’a özel teşekkürlerimizi sunarız.

 

Kaynak: www.hospitalitybusiness.com

Sosyal Medya'da Paylaşın