OPET Sponsorluğu ile Pazarköy’e Aşçılık Lisesi

 Türkiyenin çeşitli yerlerinde dört ilköğretim okulu, iki anadolu lisesi ve bir ortaokul yaptırarak eğitim ve öğretim hayatına kazandıran OPET, son olarak Bolu Mengene bağlı Pazarköye modern olanaklarla donatılmış bir aşçılık okulu armağan etti. OPET Mengen Pazarköy Cezmi Bilgin Aşçılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, düzenlenen renkli bir açılış töreniyle öğretime başladı.

OPET’in Bolu Mengen’e kazandırdığı OPET Mengen Pazarköy Cezmi Bilgin Aşçılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 25 Eylül Pazartesi düzenlenen resmî törenle açıldı. Törene Bolu Valisi Erkan Kılıç, Mengen Kaymakamı Fatih Yıldız, Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, Mengen İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepci, OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz, Divan Grup Restoranları Baş Aşçısı Hüseyin Kahraman, Radisson Blu Hotel&Spa İstanbul Executive S.Chef Uğur Tunçbilek ile Pazarköy ve Mengen kökenli ve ülkenin dört bir yanından gelen aşçılar ile bölge sakinlerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk’ün değerli babası eğitimci Cezmi Bilgin’in adını taşıyan okul, bölgenin 2’nci aşçılık lisesi olarak faaliyete geçiyor. Daha önce ilkokul olarak faaliyet gösteren okul, 2005 yılında yenilerek eğitime açılmış ancak daha sonra taşımalı sisteme geçilmesiyle faaliyetlerine son vermişti. Büyük bir tadilat ve güçlendirme çalışması sonucu lise vasfı kazanan okul, toplamda 272 öğrenciye hizmet verebilecek kapasiteye sahip, 8 derslik ve 2 mutfak atölyesi içeriyor. Öncelikli olarak Mengen ve Bolu ilçelerinden öğrenci kabulüne başlayan okul, modern imkanları ile kısa sürede Türkiye’nin gastronomi alanında sayılı eğitim merkezlerinden biri olmayı hedefliyor.

Öğrencilere Staj ve İş İmkanları

Bolu’nun aşçılarıyla ünlü Mengen ilçesi Osmanlı’dan günümüze kadar yetiştirdiği ve başta Avrupa olmak üzere 7 kıtaya gönderdiği aşçılarıyla ünlü. Osmanlı saraylarında ahilik geleneğiyle başlayan aşçılık serüvenlerini Cumhuriyet döneminde eğitimli aşçılarla devam ettiren Mengen’den çıkan şefler, dünya liderlerinin mutfaklarında dahi görev yapıyor.

OPET Mengen Pazarköy Cezmi Bilgin Aşçılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun olan öğrencilere Türkiye’nin önde gelen turizm işletmelerinde staj ve iş imkanı sunulması planlanıyor. Böylece nitelikli iş gücü kazanımı ve istihdam açısından da ekonomiye destek olunması hedefleniyor.

Bolu Valisi Erkan Kılıç, törende şöyle konuştu: “Mengen denince, Osmanlı döneminden bu yana aşçılık aklımıza geliyor. Geçmişe dayanan bir kültür, bir gelenek bu… Dünyanın dört bir tarafında gurur duyduğumuz Mengenli aşçılarımız var. Sayın Nurten Öztürk’ün değerli katkılarıyla, okulumuzun aşçılık okulu olarak yeniden açılması bizim için çok değerli. Özellikle liselerde mesleki eğitim son derece önemli. Bunun çabası içinde olmamız, nitelikli işgücünün gelişmesi için mesleki eğitimi desteklememiz, ülkemizin gelişmesi ve kalkınması açısından da değer taşıyor. Bu çabanın önemli bir örneği de burada, Mengen’de hayata geçirildi. Okulumuzda çok nitelikli aşçılarımız yetişecek ve Mengen’in adı, aşçılıkla anılmaya daha güçlü bir şekilde devam edecek.”

Sosyal Medya'da Paylaşın