Nikkei Mutfağı’nın Benzersiz Lezzetleri Nemo Restaurant’ta

Antalya’da konumlanan Nemo Restaurant denizaltı konseptinde tasarlanan mimarisi, Executive Şef Jose Lino’nun Nikkei mutfağından sunduğu benzersiz lezzetleri ile misafirlerini masalsı bir deneyime davet ediyor. FoodinLife Dergimizin 87. Sayısında Nemo Restaurant Executive Şefi Jose Lino ile lezzet ve ilham dolu bir sohbet gerçekleştirdik.

Antalya’nın gözde restoranlarından Nemo, şık atmosferi ve eşsiz lezzetlere sahip mutfağıyla Türkiye’nin önde gelen Uzak Doğu restoranları arasında yer alıyor. Nemo Executive Şefi Jose Lino’nun mutfak yolculuğu doğup büyüdüğü Peru’da başlıyor. Jose Lino, yemek pişirmeye duyduğu derin sevgi ve tutkuyu genç yaşta keşfedenlerden. Ülkesinin yerel ürünlerine olan ilgisinin kariyer yolculuğundaki büyük etkisini, “Peru’nun zengin ve en iyi malzemelerini kullanma sanatı beni cezbetti. Ünlü restoranlarda değerli deneyimler kazandıktan ve yetenekli Perulu şeflerle iş birliği yaptıktan sonra, bir Nikkei konsepti için Dubai’ye davet edildim.” diyerek ifade ediyor.

Dubai’de Nikei mutfağının inceliklerini öğrenmeye adadığı üç yılın sonunda SWOT Hospitality mutfak ekibinden olan Şef Ourad ile tanışıyor.

Nemo Restaurant’a doğru giden yolculuğun ilk adımı olan bu tanışmayı Lino; “Yemek pişirmeye olan ortak tutkumuz anında bir bağ oluşturdu ve Şef Ourad’ın beni Antalya’daki ekibe katılmam için davet etti.” diyerek aktarıyor. Jose Lino, onu Nemo’ya çağıran bu yolculuğu; “Beklenmedik karşılaşma, bugün bulunduğum yerde gururla durmamın yolunu açtı.” diyerek anlatıyor.

Nikkei Mutfağı’ndan özel seçkiler

Nemo’nun konseptinde Avrasya mutfağından ilham alarak hazırlanan Nikkei füzyon yemekleri, şefin özgün yorumlamalarıyla misafirlere sunulmakta. Şef Lino, Nemo mutfağın; “Tartar, ceviches, sashimis ve özel rulolardan oluşan keyifli bir dizi sunan canlı bir çiğ bara sahibiz. Bu yemekleri hazırlarken tazelik ve kaliteye büyük önem veriyoruz.” sözleriyle anlatıyor. Şef, menüsünü oluştururken odak noktasına kullandığı malzemeleri ve malzemelerin tazeliğini alıyor.

Misafirleri bu yıl bekleyen özel lezzetlere de değiniyor şef: “Menüde ceviches ve tiraditos’ta taze baharatlar, yenilikçi malzemeler ve en yeni tekniklerle keyifli bir dönüşüm bekliyoruz. Kiwicha ve Quinoa gibi Peru lezzetleri öne çıkarken, acı biber, patates ve mısır mutfak arkadaşlarım olmaya devam edecek.”

Nemo’nun hatırda ahenkle kalan su altı ambiyansı, menü tasarımı için önemli bir ilham kaynağı oluştuyor. “Ortamın vadettiği farklılığı yemeklerimize yansıtmaya çalışıyoruz.” diyerek senkronize bir uyum yakalamaya çalıştıklarının altını çiziyor Şef Lino. Menünün; çevrenin güzelliğini yansıtan, su altı gizemini çağrıştıran tat ve dokuların bir karışımını içermesi şef ve ekibin hedefi. Jose Lino misyonlarını şu sözlerle aktarıyor: “Avrasya ve Nikkei etkilerinin uyumlu bir füzyonunu sergilemek üzere hazırlanan yemek seçkisi, restoranın genel zarafetine uygun çeşitli ve sofistike bir lezzet yelpazesi sunuyor. Hem estetik hem de gastronomik yönleri dikkatle değerlendirerek, Nemo Restaurant’ta eksiksiz ve unutulmaz bir deneyim sunmayı amaçlıyoruz.”

Bir farkındalık ve sorumluluk kültürü

“Nemo Restaurant’ta sürdürülebilirlik temel bir odak noktamız ve çevreye verilen zararı en aza indirmek için mutfağımızda çeşitli girişimleri kararlılıkla uyguluyoruz.” diyor Jose Lino. Bu uygulamalar arasından en başta atık azaltmak geliyor. Şef, kompostlama veya gıda bağışı programları için yerel kuruluşlarla iş birliği yaptıklarını da belirtiyor. Enerji verimliliği sağlamak için enerji tasarruflu cihazlar kullandıklarını ve yenilenebilir enerji kaynaklarını mutfağa daha çok dahil etmek adına araştırmalar yaptıklarını açıklıyor Lino. Özellikle sürdürülebilir deniz ürünleri uygulamaları ayrıca önem taşımakta. Jose Lino bu uygulamalarını şöyle açıklıyor: “Su altı temamız göz önüne alındığında, sürdürülebilir deniz ürünleri seçmekteyiz. Deniz ekosistemlerinin uzun vadeli sağlığını güvence altına almak için deniz ürünlerini, sürdürülebilir balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği uygulamalarına bağlı kalan tedarikçilerden sağlıyoruz.” Ayrıca Nemo Restaurant’ta personelin bilinçli ve etik davranışı da asla göz ardı edilmiyor. Şef, mutfak personelinin sürdürülebilirlik uygulamaları konusunda eğitime tabi tutularak bir farkındalık kültürünün teşvik edildiğini sözlerine ekliyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın