Loco Entertainment Group Barmaid’i İrem Yaren Yıldır ile Gastromasa’da Tatlı Bir Sohbet

VII. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, 19-20 Kasım tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde kapıları yeniden açtı. Dünyanın yıldız şeflerini, pasta şeflerini, sommelierlerini, miksolojistlerini, şarap uzmanlarını, sektör profesyonellerini ağırlayan Gastromasa’ya katılan firmalardan bir tanesi de Loco oldu. Loco Entertainment Group bünyesinde yer alan Loco Artizanal Kokteyl, konferans boyunca gastronomi tutkunlarını ferahlatıcı bir lezzet yolculuğuna çıkardı.

Biz de Gastromasa’da Loco Entertainment Group’tan Bartender İrem Yaren Yıldır ile Loco Artizanal Kokteyl üzerine tatlı bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?
Ben İrem Yaren Yıldır. Yaklaşık altı aydır Loco Entertainment Group’ta “bartender” olarak görev alıyorum. İstenildiği takdirde düğünlere, etkinliklere, organizasyonlara, her türlü partiye gidiyorum. Bunun dışında stajyer avukatım. Hafta içleri bir hukuk bürosunda stajyer avukatlık yapıyorum. Hafta sonumu da böyle etkinliklerle değerlendiriyorum. Aslında “bar” bende öğrencilik yıllarımda başladı. Öğrenciyken barlara ve kokteyllere merak salmıştım. Miksoloji üzerine kokteyl yapan bir barda başladım çalışmaya; hiç müşterisi olamadan. Çünkü pandemi patlamıştı o sırada. Sonrasında da mekâna mesaj attım: “Ben sizinle çalışmak istiyorum.” diye. Kabul ettiler. Beni orada “Junior” pozisyonuna aldılar. Bana barı ve miksolojiyi öğrettiler. Akabinde bir mekân daha denedim. Sonra ise mezun oldum. Mezun olduğum için hafta içleri çalışamıyordum; bu işi hobi bazında, sadece hafta sonları, ruhumu dinlendirmek amacıyla yapıyorum. Alcoholoco ile gayet mutluyum. Ekip arkadaşlarımız, yönetimimiz, şirketin desteği, arkamızda durması çok keyif verici. İnsanı çalışmaya sevk eden nüanslar. Loco Entertainment Group bünyesinde Alcoholoco Bar Catering markamız ile her çeşit etkinlikte profesyonel bartenderlarımız, kendi üretimimiz olan kokteyllerimiz, her konsepte uygun bar ekipmanlarımız ve çalışan kostümlerimizle birlikte eksiksiz hizmet sağlıyoruz. Ayrıca etkinlikte kullanılmak istenen kokteylleri seçmek için şirketimizde gerçekleşen tadımımızda her şey en ince ayrıntısına kadar konuşulup detaylandırılarak reaksiyon alınıyor. Loco Academia markamız ile kurumsal firmalar için yahut kapalı gruplar için sektörde önde gelen isimlerle workshoplar düzenleyerek bilgi birikim ve tecrübelerimizi -naçizane- misafirlerimize aksettiriyoruz. Loco Artizanal Kokteyl Karışımı markamızla beraber ise bugün Gastromasa sayesinde geniş kitlelere tanıtma imkanı bulduğumuz kokteyl karışımlarımızı üreterek tüketiciyle buluşturma imkanı buluyoruz. 

Öyleyse birazcık Gastromasa’dan konuşalım… Nasıl hazırlandınız bu sürece?Gastromasa’yı heyecanla bekliyorduk açıkçası. Hatta Gastromasa’ya katılacağımızı öğrendikten sonra ben ısrarla ofisteki arkadaşlarımıza, çizelgeyi hazırlayan arkadaşlarımıza, Ar-Ge’mize “Beni ekler misiniz?” diye sordum. Çünkü Gastromasa’da diğer etkinliklerin ötesinde yemek, içecek, miksoloji, sunum, her türlü sektörden ve sektörün bir arada olduğu her alandan insanlarla, markalarla tanışma fırsatımız oldu. Bu yüzden de çok mutluyum ve çok teşekkür ederim sizlere. İnanılmaz şeflerle tanıştım. Sektörün önde gelen isimleriyle tanıştım, sizin sayenizde. Hep beraber, arkadaşlarla tanıştık. Çok güzel bir network ağı geliştirdik. Normalde bir mekânda çalışıyor olduğumuzda vizyonumuz, çerçevemiz çok kısıtlı. Mekâna gelen müşteri ve mekândaki çalışanlar ve de bizim çalıştığımız markalar… Ama Gastromasa müşterinin ötesinde. Buradakiler kesinlikle müşteri değil. Çünkü biz burada bir para alışverişi yapmıyoruz. Burada misafirlerimize kendimizi anlattığımız bir ortam vardı. Aynı zamanda markamızda, bünyemizde kullandığımız diğer markalar gibi çok çeşitli iş ortaklarıyla bir araya gelme fırsatı bulduk. Başka iş ortaklıkları kurma fırsatına da eriştik. Mesela yurtdışıyla ilgilenen insanlarla tanıştık. Onlar da ürünlerimizi yurtdışına çıkarmak istiyorlar. İnanılmaz bir iki gün geçirdik! Birbirinden özel insanlarla tanıştık, farklı farklı alanlardan insanlarla tanıştık. Bu bir mekân çerçevesinin çok çok ötesinde. Burası kaç metrekarelik bir alan bilmiyorum ama biz iki günde buraya bir dünya sığdırdık. Tüm sektörü buraya sığdırdığımıza yemin edebilirim! Bunun için çok mutluyum, çok teşekkürler. 

Kokteyl anlamında oldukça fazla çeşidiniz var. Benim yalnızca iki ya da üç tanesini tatma fırsatım oldu. Başka çeşitler geliştiriyor musunuz?
Bizim şu anda 18 çeşit karışımımız mevcut. Bunların dördü uluslararası kokteyllere kattığımız kendi yorumlarımız. Herhangi bir mekâna gittiğiniz ve içtiğiniz klasik kokteyller değiller. Oranları, tatları, aromaları yine bize özel. Bunların dışındaki on dört kokteylimizse şirketimiz Miksoloji Departmanı tarafından hazırlanan reçetelerle yapılıyor. Rengarenk bir vitrinimiz var. Kokteyllerimizde kesinlikle hiçbir katkı maddesi yok, koruyucu madde, renklendirici yok. Orada gördüğünüz renk şöleni, meyvelerin kendi öz rengi. Bu yüzden de karışımlarımız epey yoğundur. Doğal, mevsiminde toplanmış meyveleri Kâğıthane’deki üretim tesisimizde karışım hâline getiriyoruz. Kesinlikle fabrikasyon bir şey yok ortada. Evinizin mutfağını düşünün. Daha profesyonel makinelerle çevrili bir mutfak düşünün. Anneniz evde nasıl meyve suyu yapıyorsa biz de aynı şekilde, aynı özenle, aynı tazelikle kendi meyve karışımlarımızı üretiyoruz. Bunları eksi 30 derecede şoklatıp eksi 18 derecede muhafaza ediyoruz. Ürünlerimiz donmuş hâliyle 9 ay boyunca kullanılabiliyor. İstanbul içine 1 veya 2 gün içerisinde kargolarımız ulaşıyor. Strafor köpük içerisinde buz ile beraber soğuk zincir olarak geliyor. Sizlere ulaştığında kokteylleri buzdolabında eritebilirsiniz. Ya da buzlukta yine 9 ay boyunca muhafaza edebilirsiniz. Tazeliğini koruyor. Ancak şöyle bir nüans var. Siz onu buzdolabından çıkardıktan sonra, eriyik bir şekilde kullandıktan sonra 2 ile 5 gün arasında tüketmeniz gerekiyor. Çünkü koruyucu ve katkı maddesi içermediğinden ötürü bozulur. Kapak açma ve erime soruları da çok geliyor. Kapağının açılıp açılmadığının hiçbir önemi yok. Bizim için önemli nokta, donmuş mu yoksa erimiş mi olduğu. 

Loco Entertainment Group’tan İrem Yaren Yıldır ile gerçekleştirdiğimiz sohbette Loco Artizanal Kokteyl’in leziz yolculuğuna çıktık. Koruyucu, renklendirici ve katkı maddesi içermeyen karışımlar mutlaka denemeye değer!

Sosyal Medya'da Paylaşın