La Mia Luce Şefi Fatih Sökük, Carpaccio’nun Püf Noktalarını Anlattı

İtalyan mutfağının vazgeçilmez başlangıçlarından biri olan Carpaccio son dönemlerde popülaritesini artırmaya devam ediyor. Ödüllü İtalyan restoranı La Mia Luce’nin deneyimli şefi Fatih Sökük, yenilenen menülerinde bulunan özel reçeteli Carpaccio’nun püf noktalarını anlattı.

İtalyan mutfağının en çok tercih edilen başlangıç lezzetlerinden biri olan Carpaccio, son dönemlerde popülaritesini arttırmaya devam ediyor. Çiğ sığır etinin çok ince dilimlenmesiyle yapılan ve bir nevi çerez gibi tüketilen İtalyan başlangıcı Carpaccio, bir efsaneye göre adını İtalyan Rönesans ressamı olan Vittore Carpaccio’dan almıştır. Genellikle zeytinyağı, parmesan peyniri ve bol roka ile servis edildiğini dile getiren La Mia Luce’nin deneyimli şefi Fatih Sökük Carpaccio yapımında dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

“Adını İtalyan Rönesans ressamından almış”
Carpaccio’nun 1950 yılında Venedikli aşçı Giuseppe Cipriani’nin pişmiş sığır eti yemeyen müşterisine sığır etini ince ince dilimleyerek servis etmesiyle ortaya çıktığını belirten Fatih Sökük, “Aynı yıl Venedik’te çalışmaları sergilenen, İtalyan Rönesans ressamı olan Vittore Carpaccio’nun şerefine yemeğe onun adı verilmiştir. Carpaccio et çeşitleri, balık özellikle de somon balığından yapılabilir. Carpaccio yapımına hazırlanırken zeytinyağı seçiminizin lezzeti ne kadar etkilediğini bilmeniz gerekir. Zeytinyağının iyi seçimi Carpaccio lezzetini doğrudan etkiler. Sığır etinin ince ince, uygun bir şekilde kesmeniz için donmadan önceki halini tercih etmeniz gerekir. Sosu için; zeytinyağı, taze sıkılmış limon suyu, deniz tuzu ve karabiberi kullanabilirsiniz. Carpaccio içerisinde kullanılan ana malzemeye göre yenilme amaçlarında da değişkenlik gösterir. Balık, özellikle somon ve ahtapotla yapılmışsa meze olarak tüketilebilir. Veganlar için özel olarak yapılan Carpaccio tarifleri de vardır. Örneğin pancar Carpaccio, vegan Carpaccio gibi salata şeklinde tüketilebilir” dedi.

“En çok dana ve ahtapot Carpaccio tercih ediliyor”
La Mia Luce restoranında en çok dana ve ahtapot Carpaccio’nun tercih edildiğini belirten Fatih Sökük, “Her damak zevkine hitap eden çeşitlerimiz mevcut. Ama ahtapottan yapılan Carpaccio son dönemlerde en çok tercih edilenlerden. Biz ahtapot etini kırmızı şarap ve zeytinyağında sarımsak, biberiye, karabiber ve taze kekikle marine edip fırında pişiriyoruz. Alüminyum folyoya rulo şeklinde sarıp hafifçe donana dek buzlukta bekletiyoruz. Buzluktan çıkarıp keskin bir bıçak yardımıyla ince ince kesiyoruz. Düz bir tabağa dizip üzerine zeytin, küp şeklinde kesilmiş domates koyduktan sonra zeytinyağı ve limon suyu gezdiriyoruz. Tuz ve karabiber serperek servis ediyoruz” dedi.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın