Keyifli Sohbetlerin ve Lezzetli Mezelerin İstanbul’daki Adresleri

İster bir Rum meyhanesi ister Anadolu lezzetlerini ön planda tutanlar… Atmosferiyle, müzikleriyle ve keyifli dost meclislerinin neşe kokan masalarında olmazsa olmaz tatlardan biridir mezeler. İstanbul’un hem tarihi hem modern mekanlarını derlediğimiz bu konumuzda mezeleriyle ön plana çıkan mekanları inceliyoruz.

Sade Beş Denizler, Şişli

Michelin Rehberi’nin ‘Bib Gourmand’ listesinde yer alan Sade Beş Denizler hem mezeleriyle hem de yemekleriyle ön planda bir mekan. Sadece meze yemek isteyenlerin bile masadan tok bir şekilde kalkacağı mekanda her bir lezzet günlük olarak taptaze şekilde hazırlanıyor. ‘Her gün olsa da yesem’ dedirtecek lezzetli mezeler arasında Anadolu mutfağının eşsiz tatları bulunuyor: Kuru patlıcan yoğurtlama, mantar mücver, cevizli yoğurtlu patlıcan, muhammara, köz meze, kabak ve yeşil elmalarla hazırlanan körpe gelin, patates kavurma, sıkma köfte gibi birçok meze seçeneği mevcut. Mutfağında başarılı şeflerden Deniz Şahin’in olduğu Sade Beş Denizler, bu lezzetleriyle müdavimlerinin sayısını çok daha artıracak gibi gözüküyor.

Alaf 2 Tek, Kuruçeşme

Michelin Rehberi’nin ‘Bib Gourmand’ listesine Alaf Restoran ile giren şef Murat Deniz Temel’in bir başka mekanı: Alaf 2 Tek. Beyoğlu’nun eski tektekçi meyhane konseptini modernite ile harmanlayan bu mekanda menü ü.e ayrılıyor: Çöplenme, İki Şiş Bir Tek ve Tıkınma. Ciğer, uykuluk, dana dil, sulu atom ve kokoreç seçeneklerini bünyesinde barındıran Alaf 2 Tek, farklı ve çeşitli meze seçenekleriyle de ön plana çıkıyor.

Eleos Restaurant, Beyoğlu

Yüzyıllardan beri eğlencenin, yeme-içme kültürünün başkenti olan Pera’da konumlanmış Yunanca ‘merhamet’ anlamına gelen Eleos Restaurant; Rum meyhane kültürünü, Ege’nin lezzetleriyle misafirlerine sunuyor. Bir İstanbul panoramasının eşlik ettiği manzara içerisinden ‘beyaz bir meyhane’ olan Eleos Yeşilköy’de klasikleşmiş bir mekan olmanın yanı sıra Beyoğlu’nda Hıdivyal Palas’ta konumlanıyor. Eleos’un menüsünde ağırlıklı olarak deniz ürünleri mevcut. Özel soslarla tatlandırılmış Ege bölgesinin otlarını taze ve mevsimininde misafirlerine sunan mekanda her şey usulüne göre pişiriliyor.

Mükellef, Karaköy

Şef Arda Türkmen’in 2015’te açtığı Mükellef, müşteri memnuniyetini bir numaralı prensibi olarak belirliyor. Mekanın ambiyansının yanı sıra doyurucu lezzetleriyle de misafirlerini etkileyen Mükellef’in mezeleri akılda kalmada iddialı. Eşsiz manzarasıyla konuklarını mest eden mekanda meze olarak misafirlerin özellikle favorisi olanlar pastırmalı sıcak humus, topik ve atom. Farklı tatlara açık misafirler için ise karışık, tadımlık mezelerden sipariş edilebilir.

Mahkeme Lokantası, Galata

Geçmişin ve günümüzün bir arada el ele tutuştuğu mekan: Mahkeme Lokantası. İstanbul’un görkemli tarihinde derin izler taşıyan Galata’da konumlanan mekan gündüzleri esnaf lokantası olarak hizmet verirken akşam sofralarında koyu sohbetlere eşlik ediyor. Mekanın atmosferi kadar mezeleri de dikkat çekiyor. Klasik mezelerin yanı sıra enginar kalbi, pancarlı firik bulguru, mutabbal, bezirgani, hardallı levrek marine meze tabaklarının önde gelen isimleri olurken zeytinyağlılar da bir başka öne çıkan lezzetler arasında bulunmakta.

Duble Meze Bar, Karaköy, Beyoğlu

Duble Meze Bar Pera’nın kardeşi olan Duble Meze Bar Karaköy, eski Ferah Feza’nın yerinde 2018’den beri misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Karaköy’ün tarihi dokusunu ve deniz gören manzarasıyla konuklarını kendine hayran bıraktıran mekanın atmosferi her ne kadar dillere destansa, mezeleri de bir o kadar anlatılası. Öncelikle belirtmek gerekir ki mekanın mezeleri mevsime göre değişkenlik gösteriyor ve tazeliğini koruyor. Mutfağın .nünde sergilenen mezelerin içinde mekana özel birkaç farklı tat da var. Duble Meze Bar Karaköy’e özgü mezelerden bahsedecek olursak; Pembe Yoğurtlu Pancer ve Zerdeçallı Fava. Ara sıcaklarda ise Seferihisar Mantısı ve Hardallı Patlıcan Graten denenmesi gerekenlerden. Ana yemeklerde ise Vişneli Kebap, Çökertme Kebabı, mekanın imza yemeklerinden.

Sosyal Medya'da Paylaşın