Karaköy Güllüoğlu’ndan İçinizi Isıtacak Bir Lezzet: Kış Baklavası

1843’ten bugüne uzanan köklü geleneğini her dönem yenilenerek koruyan Karaköy Güllüoğlu, sezona özel portakal, limon ve greyfurt meyveleri ile lezzetlendirilmiş, tarçın ve zencefil ile aromalandırılmış baklava çeşitlerini müdavimlerine sundu. 

İstanbul’un kalbinde, Karaköy’de konumlanan mağazasıyla hizmet veren Karaköy Güllüoğlu, tarihe tanıklık etmeye ve geleneksel baklavanın en leziz örneklerini sunmaya devam ederken, gelişen çağa ve değişen ihtiyaçlara da ayak uyduruyor.

İstanbul’da ilk fırınlı baklavacı dükkanı olarak hizmete başlayan Karaköy Güllüoğlu, yıllar boyu süren serüvenine yepyeni lezzetler ekleyerek devam ediyor. Geleneksel baklavayı, her dönem farklı seçenekler eşliğinde sunan marka, mevsime özel hazırladığı Kış Baklavası ile damaklarda unutulmaz tatlar bırakmaya hazır. Karanfil, zencefil, tarçın ve çeşitli turunçgiller ile lezzetlendirilen bu eşsiz tat, soğuk demleme yöntemi ile hazırlanıyor. Ar-ge ekibinin kapsamlı araştırmaları ışığında, kış mevsimine en uygun olan bitki ve meyvelerin, geleneksel baklavayla buluşması sonucunda ortaya çıkan bu eşsiz lezzet, içeriği sayesinde vücut direncini arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı bir özelliğe de sahip.

10 kat hamur kullanılarak yapılan Kış Baklavası ile Türk damak lezzetine uygun bir seçenek sunan Karaköy Güllüoğlu, baklavanın iç dolgusunda Tokat ve Giresun yörelerinden temin edilen süt cevizin yanı sıra, Akdeniz Bölgesi’nde, mevsiminde yetiştirilmiş portakal kabuğu rendesi ve toz tarçın kullanıyor.

Siz de, bu unutulmaz Kış Baklavası’nı deneyimlemek için Karaköy mağazasını ya da web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medya'da Paylaşın