Hazer Amani: “Sektör olarak bu virüsten güçlenerek çıkacağız”

Gündem Değerlendirmeleri’inde ünlü şef Hazer Amani ile kaliteli bir sohbet gerçekleştirdik. Ünlü şef koronavirüs salgınının dünyayı saran etkisi ve sektöre yansımalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Başarılı şef Hazer Amani FoodinLife’a yaptığı açıklamalarda koronavirüs salgınıyla ilgili olarak, “Dünya geneline baktığımız zaman bizi güzel zamanlar beklemiyor. En çok eğlence, yeme-içme ve seyahat sektörü etkilendi” dedi. Amani sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hepimizi etkileyen bir oldu durum bu. Çin’de, İran’da, İtalya’da büyük kayıplar verildi. Diğer devletler de bunları görerek önlem aldılar. Ne kadar doğru zamanda yaptılar bilemeyeceğim ama bunun ekonomik boyutu oldukça büyük. Bu virüs bize hiçbir şey öğretmediyse bile bize hayatı öğretti. Hayatta sahip olduklarımızı ve her şeye ne kadar kolay erişebildiğimizi gösterdi. Bizim artık dünyayı güzel kullanmamız ve bu tarz şeylerle artık karşılaşmamamız gerek. Bizler gibi tanınan insanların davranışlarıyla örnek olması gerekiyor. Bu krizden sonra devlet bu işe yardım veya kredilerle el atarak yardımcı olmazsa bence işletmelerin yarısı kapanır. Birkaç ay dayanabilirler ancak sonrasında kiralara ve maaşlara nasıl yetişileceği hâlâ belli değil. Biz bu vaka ilk görüldüğünde Maslak şubemizi kapadık. Yavaş yavaş restoranlarımızı kapattık ve bazı çalışanlarımıza tabii ki de ücretli izin verdik.”

Gelecek şefler için birçok tavsiyede bulunan başarılı şef Amani, “Öğrenciyken hep büyük hayaller kuruyordum sonrasında gerçekten iş hayatına girdiğimde anladım ki okulda sadece bilgileri gösteriyorlar ama bunları nasıl kullanmamız gerektiğini iş hayatında öğreniyoruz. Ben 20 senemi harcadım bu sektöre ve bu senelerinde verdiği bir alaylı olma durumu da var. Bence kendilerine örnek birkaç şef belirlesinler ve onları araştırarak örnek alsınlar” ifadelerini kullanarak yeni kitap ve restoran projesinin müjdesini de verdi.

Sosyal Medya'da Paylaşın